Zwolnienie ze składek ZUS za marzec i kwiecień

  • 22.04.2021, 08:30
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Zwolnienie ze składek ZUS za marzec i kwiecień Fot. ilustracyjne/własne
Od 4 maja 2021 roku przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień 2021 roku. Będą też mogli otrzymać świadczenie postojowe do pięciu razy.
 
Takie zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 roku w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.
 
Nadal będzie można skorzystać ze zwolnienia za grudzień 2020 roku, styczeń i luty 2021 roku, jeżeli przedsiębiorca spełni warunki określone w nowym rozporządzeniu.
 
Zgodnie z przepisami z pomocy będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce Covid-19. To 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.
 
O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 roku prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Kolejne wsparcie z ZUS

Przedsiębiorcy uzyskają zwolnienie ze składek także za marzec i kwiecień lub sam kwiecień. Wnioski będą mogli składać od 4 maja – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które miały spadek przychodu o co najmniej 40 procent. Należy porównać przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Można ten przychód porównać również do przychodu z lutego albo z września 2020 roku. Nowością jest tu więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Żeby otrzymać zwolnienie ze składek także za marzec i kwiecień, przedsiębiorca musi złożyć wniosek do końca czerwca. Jeśli firma ma obowiązek sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również te dokumenty za marzec i kwiecień. Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki, będą mogli uzyskać ich zwrot.

Dodatkowe postojowe

Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń ( z 19 grudnia 2020 roku i 26 lutego 2021 roku). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

 

Źródło info: ZUS

Barbara Ćmiech

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe