Gorlice. Okradli seniorkę podając się za pracowników spółdzielni

  • 22.04.2021, 12:43
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Gorlice. Okradli seniorkę podając się za pracowników spółdzielni Fot. ilustracyjne/freepik.com
Policja apeluje do mieszkańców powiatu gorlickiego, szczególnie do osób starszych i samotnie mieszkających o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Nie wpuszczajmy ich do swoich mieszkań. Osoby podające się za pracowników spółdzielni mieszkaniowej, pracowników pomocy społecznej lub inkasentów zawsze możemy prosić o wylegitymowanie się, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości możemy powiadomić policję.

 

Wczoraj (21 kwietnia) kobieta w wieku około 40 – 45 lat, podając się za pracownika spółdzielni mieszkaniowej, weszła do mieszkania gorlickiej seniorki pod pretekstem sprawdzenia rur po awarii. W trakcie wizyty kobieta poprosiła właścicielkę mieszkania, by udała się do łazienki i puściła wodę, a w tym czasie ona i jej kolega znajdujący się piętro niżej, będą sprawdzać szczelność instalacji wodnej. Po kilku minutach kobieta poinformowała, że wszystko jest w porządku i pospiesznie opuściła mieszkanie 74-latki. Kilka chwil później gorliczanka zorientowała się, że z jej mieszkania zniknęło 10 tys. złotych, a po złodziejach nie ma już śladu.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad. Przede wszystkim zawsze przed otwarciem drzwi należy:

  • spojrzeć przez wizjer lub okno – kto do nas przyszedł,
  • jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
  • w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

Policjanci radzą, aby zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do obcych stosować nie tylko w przypadku pojawienia się przed drzwiami nieznanych „monterów” lub „wodociągowców”. Również, jeśli telefonuje do nas osoba podająca się za dawno niewidzianego członka rodziny, albo policjant, który przeprowadza rzekomą tajną operację i potrzebuje pomocy finansowej. Niestety, ale przestępcy nie mają żadnych hamulców moralnych, aby wzbogacić się czyimś kosztem. Są w stanie okraść każdego, nawet starszą osobę, która oszczędności planowała przeznaczyć na swoje potrzeby zdrowotne. Nie dajmy im tej szansy!

 

Źródło info: KPP w Gorlicach

Barbara Ćmiech

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Iop
Iop 24.04.2021, 02:11
To jest lenistwo ludzkie majac nawet telefon nie sprawdzic wiarygodnosci czy tez udac sie do biura. Kiedy ci ludzie sie zorientuja...
Rozalia
Rozalia 23.04.2021, 18:53
Ofiary to osoby przeważnie które zwierzają się pod blokami mieszkalnymi.
Ks.
Ks. 23.04.2021, 00:33
Zlikwidujcie Spółdzielnie to problemy się zakończą proste i logiczne.
Kierownik
Kierownik 23.04.2021, 00:30
Biznesy Gorlickie wyglądają tak że jak nie posmarujesz towarem to nie pojedziesz, gdzie sprawy załatwia się między sobą by przetrwać.
Kkk
Kkk 22.04.2021, 20:31
Podobno emeryci tacy biedni a tu prosze 10 tys
Oki
Oki 22.04.2021, 20:29
Podobno emeryci tacy biedni
Prawnik
Prawnik 22.04.2021, 19:09
Spółdzielnie Mieszkaniowe powinni zniknąć, bo to one sieją zamęty od chwili powstania.
jan
jan 22.04.2021, 14:59
na którym osiedlu takie rzeczy się dzieją?

Pozostałe