Opiekunki Niemcy. Jak wygląda rozmowa o pracę dla opiekunek w Niemczech?

  • 28.04.2021, 08:14
  • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

Opiekunki Niemcy. Jak wygląda rozmowa o pracę dla opiekunek w Niemczech?
Planujesz pracować jako opiekunka lub opiekun osób starszych? Interesują Cię oferty pracy w Niemczech? Masz wyraźne predyspozycje do pracy w opiece, a może nawet możesz pochwalić się doświadczeniem? Zobacz, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej dotyczącej opiekunek w Niemczech i jakich pytań się na niej spodziewać.

 

 

Jak ubrać się na rozmowę o pracę dla opiekunek osób starszych w Niemczech?

Mówi się, że nie można oceniać człowieka po wyglądzie. Z jednej strony to prawda. Z drugiej – nie mamy wpływu na podświadomość, która szybko wyciąga wnioski. Twój styl ubierania się mocno wpływa na pierwsze wrażenie, jakie sprawiasz. Zadbaj więc o to, by ubiór wspierał Twój wizerunek, zamiast go zaburzać.

Dobrze sprawdzi się wygodny ubiór, buty na płaskim obcasie i brak biżuterii. Jest to jasny sygnał dla rekruterów, że osoba chętna do pracy w Niemczech jest przewidująca. Złym pomysłem są natomiast długie, mało praktyczne paznokcie i ostry makijaż.

 

Co ze sobą zabrać? Opiekunka w Niemczech musi być dobrze zorganizowana.

Agencje opiekunek mogą mieć różnorodne wymagania co do niezbędnej dokumentacji. Na pewno warto zabrać ze sobą dowód osobisty, wydrukowane CV wraz z listem motywacyjnym oraz wszystkie papiery poświadczające doświadczenie zawodowe.

Prócz tego zastanów się, co jeszcze może pokazać Cię od dobrej strony. Posiadasz dobre referencje lub zdjęcia z podopiecznymi? A może masz w domu certyfikaty ukończonych kursów związanych z opieką? Koniecznie włóż je do teczki, wyruszając na rozmowę.

 

Jak zachować się podczas rozmowy związanej z ofertą pracy dla opiekunek seniorów?

Profil idealnej opiekunki jest niezmienny od lat. Pracodawca będzie szukać osoby spokojnej, cierpliwej i empatycznej. Dobrą organizacją możesz wykazać się już na starcie, pojawiając się na miejscu o czasie. Pozostałe cechy będziesz mieć okazję pokazać podczas rozmowy.

Przede wszystkim warto być sobą. Udawana empatia może się szybko przerodzić w nietakt. A jeśli brak Ci cierpliwości, Twoje ciało da temu wyraz w ten czy inny sposób.

 

Rozmowa o pracę w opiece w Niemczech może odbywać się w języku niemieckim.

Znajomość języka niemieckiego to podstawa w pracy opiekunki w Niemczech. Nie chodzi wyłącznie o luźne konwersacje z seniorem, ale przede wszystkim o zadbanie o jego komfort, zdrowie i bezpieczeństwo. Z tego względu warto przygotować się do tego, że rozmowa będzie prowadzona w ojczystym języku podopiecznego. Przykładowe pytania podajemy niżej.

 

Opiekunka Niemcy. Pytania o podstawowe dane personalne.

Pierwsze tematy nie będą skomplikowane. Ich zadaniem jest identyfikacja rozmówcy i przełamanie pierwszych lodów. Twój rekruter może zapytać Cię o imię, nazwisko, wiek i adres zamieszkania. Później płynnie przejdzie do pytań o Twoje hobby i o to, co robisz w czasie wolnym. Może paść również pytanie o rodzinę i dzieci. Nie jest to bynajmniej wścibstwo. Takie tematy mogą być dla Ciebie ważne, co daje okazję do rozwinięcia tematu i poznania Cię bliżej.

 

Praca w Niemczech. Pytanie o doświadczenie w opiece nad osobami starszymi.

Twoje doświadczenie ma ogromne znaczenie. To na jego podstawie rekruterzy określają, których zadań możesz się podjąć. Liczy się to, jaki był stan zdrowia Twojego podopiecznego, z jakimi chorobami się on zmagał i jakie były Twoje obowiązki. Odpowiedzialne agencje mogą zatrudniać osoby bez doświadczenia. Zawsze jednak będą ustalać to z seniorem wymagającym opieki lub z jego rodziną.

Ważną informacją jest również to, czy zdarzyło Ci się już pracować w charakterze opiekunki w Niemczech. Jeśli tak, koniecznie wspomnij o tym, prowadząc konwersację na temat doświadczenia.

 

Kiedy możesz podjąć pracę opiekunki? Kiedy będzie trzeba poszukiwać zastępstwa?

To pytanie natury czysto organizacyjnej. To oczywiste, że agencja poszukuje najbardziej osób dostępnych od zaraz. Opiekunki pracują jednak w Niemczech w systemie zmianowym. Nie przebywają za granicą stale, tylko co parę miesięcy wracają do Polski. Z tego względu warto odważnie powiedzieć o swojej dyspozycyjności. Może się okazać, że Twoje plany będą idealnie pasować do grafiku, który został już wstępnie ustalony.

 

Rozmowa o pracę dla opiekunek w Niemczech może być nieco dłuższa.

Rozmowa kwalifikacyjna prawdopodobnie rozwinie się w nieco obszerniejszy dialog. Będziesz mieć okazję do zapytania o wynagrodzenie i premie, opiekę rezydenta, a także wszystko, co dotyczy Twojego ewentualnego podopiecznego. Warto wykazać się tutaj aktywnością. Takie podejście pokaże Cię jako osobę, która uważnie podejmuje wszelkie decyzje i bierze za nie pełną odpowiedzialność.

Jesteśmy agencją z 15-letnim doświadczeniem. Oferujemy legalne zatrudnienie, które po pięciu przepracowanych za granicą latach uprawnia do niemieckiej emerytury. Zapewniamy przejazd do i z miejsca pracy. Bardzo chętnie zaprosimy Cię na rozmowę. Dane kontaktowe znajdziesz na naszej stronie Jobs.pricura.de/pl/.

 

 

Justyna Miarecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe