Chcesz pracować w Polsce? Mówisz i masz...

  • 28.04.2021, 12:21
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Chcesz pracować w Polsce? Mówisz i masz... Fot. karpacki.strazgraniczna.pl
Pakistańczyk, Hindus oraz Polak czerpali korzyści z organizowania nielegalnego pobytu cudzoziemców na terytorium Polski oraz innych krajów UE. W śledztwie prowadzonym przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, skierowany został akt oskarżenia do sądu.

 

Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do Sądu Rejonowego w Nowym Sączu akt oskarżenia przeciwko trzem osobom, organizującym cudzoziemcom pobyt na terytorium RP.

Akt oskarżenia to wynik śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno – Śledczego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.

W toku prowadzonego postępowania zatrzymano i przedstawiono zarzuty obywatelowi Pakistanu, a także przedstawiono zarzuty dwóm kolejnym osobom: obywatelowi Indii oraz Polski.

Jak ustalono, w latach 2016 – 2017, Pakistańczyk jako właściciel spółek handlowych lub będąc z nimi powiązany, wystawiał różnego rodzaju dokumenty, związane z pobytem i pracą cudzoziemców, głównie ob. Indii i Pakistanu. Część dokumentów była także podrabiana  przez podejrzanych, w celu ich użycia za autentyczne, a następnie przedstawiana we właściwych urzędach wojewódzkich na terenie województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego, w celu uzyskania zezwoleń na pobyt i pracę.

Uzyskane w ten sposób tytuły pobytowe na terenie Polski cudzoziemcy wykorzystywali m.in. do wyjazdu do innych krajów Unii Europejskiej.

 

W trakcie prowadzonego śledztwa zabezpieczono m.in. pieczęcie różnego rodzaju zagranicznych instytucji i organów państwowych.

Podejrzanym zostały przedstawione zarzuty popełnienia przestępstw określonych w art. 264a § 1 k.k. (umożliwienie nielegalnego pobytu na terytorium RP) i 270 § 1 k.k. (fałszowanie dokumentów).

Czyny te podlegają m.in. karze  ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wobec podejrzanych stosowane były środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policji.


Źródło: materiał nadesłany

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe