Drukowanie zdjęć w domu – jaki papier fotograficzny wybrać?

  • 28.04.2021, 16:06
  • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

Drukowanie zdjęć w domu – jaki papier fotograficzny wybrać?
Drukowanie zdjęć w domu cieszy się coraz większą popularnością. Żeby jednak fotografie zachwycały jakością, potrzeba nie tylko odpowiedniej drukarki, ale i dobrego papieru fotograficznego. Jaki papier fotograficzny wybrać? Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, by kupić odpowiedni wariant?

 

 

Jak wybrać papier fotograficzny do drukowania? Format i gramatura

Żeby cieszyć się atrakcyjnymi zdjęciami, wcale nie trzeba korzystać z usług profesjonalnego studia fotograficznego. Rozwój technologii sprawił bowiem, że fotografie można drukować w domu. Wystarczy odpowiednia drukarka oraz wysokiej jakości papier fotograficzny. Dostępne na rynku możliwości różnią się między sobą nie tylko rozmiarami, ale i gramaturą czy też strukturą. Jak więc wybrać odpowiedni wariant?

Przy wyborze papieru fotograficznego w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jego format. Arkusz musi się bowiem zmieścić do drukarki. Jako że większość domowych urządzeń drukuje w formacie A4, największą popularnością wśród klientów cieszy się papier fotograficzny A4. Na rynku znaleźć można także inne formaty, np. A3 lub A6.

W następnej kolejności należy przyjrzeć się gramaturze papieru fotograficznego. Im jest ona wyższa, tym zdjęcia są bardziej sztywne, a co za tym idzie lepiej znoszą upływ czasu. Jeżeli zamierzasz włożyć zdjęcie do albumu lub ramki, wybierz papier o gramaturze powyżej 200 gram. Jeśli jakość ma dla Ciebie mniejsze znaczenie, możesz zdecydować się na tańszy wariant o niższej gramaturze.


Na rynku dostępne są również papiery fotograficzne o gramaturze powyżej 350 gram. Nadają się one do wydruku zdjęć o bardzo dobrej jakości. Co ważne, przy określaniu optymalnej gramatury należy wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne preferencje co do jakości zdjęć, ale również to, czy drukarka będzie w stanie obsłużyć daną gramaturę.

Rodzaje papieru fotograficznego – który wariant wybrać?

Istotny jest także rodzaj papieru fotograficznego. Uwzględniając typ powłoki (wykończenia), dostępne na rynku rozwiązania podzielić można na:

  • papier fotograficzny błyszczący,
  • papier fotograficzny półbłyszczący,
  • papier fotograficzny satynowy,
  • papier fotograficzny perłowy,
  • papier fotograficzny półmatowy,
  • papier fotograficzny matowy.

To, na jaki wariant się zdecydujesz, zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Jeśli chcesz, aby fotografia zachwycała intensywnością kolorów, sięgnij po papier fotograficzny, który wyróżnia się wysokim stopniem połysku. Ciekawą opcją jest papier fotograficzny błyszczący samoprzylepny. To wodoodporny wariant, który przylega do większości powierzchni. Sprawdza się on doskonale w przypadku wydruku materiałów reklamowych.

 

Papier fotograficzny do drukarki – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przy zakupie papieru fotograficznego warto przyjrzeć się także innym jego cechom. Istotna jest m.in. gradacja, inaczej mówiąc kontrast. Na rynku znaleźć można zarówno papiery jedno-, jak i zmiennogradacyjne. Te drugie pozwalają na uzyskanie wielu efektów. Są jednak kierowane do specjalistów.

Przeanalizować należy również parametr gładkości. Im papier fotograficzny do drukarki jest gładszy, tym lepiej odwzorowuje detale. Przyjrzeć warto się również jasności. Tańsze warianty mają bardziej szarawy odcień, co może negatywnie wpływać na jakość wydruku. Dlatego lepiej decydować się na papier fotograficzny o białym odcieniu. Producenci papierów fotograficznych często podają informację o najlepszej wartości rozdzielczości. Trzymając się jej, zyskasz wysokiej jakości wydruk.

 

 

Justyna Miarecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe