Miał być singletrack i będzie. Zaraz obok muzeum I wojny światowej

  • 03.05.2021, 18:05
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Miał być singletrack i będzie. Zaraz obok muzeum I wojny światowej Fot. ilustracyjne / UM Gorlice
Jeśli mieszkańcy ul. Hallera zaniepokoili się odwiertami i przygotowaniem do inwestycji związanej z budownictwem mieszkaniowym, to co będzie teraz? Na stronie UM Gorlice pojawiła się wizualizacja niezwykle ciekawego projektu.

 

Oto pełna treść wiadomości, która pojawiła się na stronie gorlickiego Urzędu Miejskiego:

Ostatnie dwa lata upłynęły pod dyktando epidemii, która odebrała nam nie tylko możliwość odpoczynku i spędzania czasu do jakiego przywykliśmy, ale także świętowania ważnych dla nas dat. Również obchody rocznic Bitwy Gorlickiej ograniczone są do minimum – nie oznacza to jednak, że temat upamiętnienia tego ważnego w historii miasta wydarzenia zastał zapomniany.

Dziś, w 106. rocznicę prezentujemy wstępne założenia obiektu Muzeum I Wojny Światowej na ziemiach polskich.

Wśród licznych muzeów poświęconych II wojnie światowej, pierwszowojenna historia nie doczekała się jeszcze godnego miejsca pamięci – takiego obiektu w Polsce po prostu nie ma. Gorlice stanowią ważny, wyjątkowy punkt na mapie bitewnej I wojny światowej – nie ma lepszej lokalizacji na muzeum niż miejsce, w którym stoczyła się największa bitwa frontu wschodniego. Dlatego też gorlicki projekt bezsprzecznie ważny jest nie tylko dla regionu, ale i całego kraju. Tym bardziej wierzymy, że pomysł wart jest uwagi i liczymy na wsparcie władz centralnych oraz lokalnych parlamentarzystów w jego realizacji.

Przedstawiamy wizję artystyczną niezwykłego miejsca – nowoczesnego i atrakcyjnego obiektu, wkomponowanego w krajobraz pod cmentarzem nr 91.

Pomysł zakłada stworzenie miejsca upamiętniającego I wojnę światową, przygotowanego na miarę potrzeb współczesnego odbiorcy. Przyświecająca nam idea wykracza poza standardowe ramy muzeum, wpisując się w obecne trendy nowoczesnego obiektu, gdzie można bez przeszkód obcować z eksponatami i sensorycznie poznawać historię.

Ekspozycja zostanie podzielona na zewnętrzną i wewnętrzną. Wierzymy, że nowoczesne forma przyciągnie turystów z kraju i z zagranicy.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy – to właśnie na ziemi gorlickiej miała miejsce jedna z najważniejszych bitew I wojny światowej, która zmieniła jej losy, o czym przypominają liczne, rozsiane po okolicy cmentarze, z których funkcję reprezentacyjną pełni właśnie nekropolia nr 91. Muzeum stałoby się dopełnieniem roli cmentarza.

Ukształtowanie terenu na proponowanej lokalizacji narzuca wpisanie form architektonicznych w układ kaskadowy, z zachowaniem możliwie jak największej liczby drzew, które pełnią funkcję uzupełniającą dla architektury, tworząc jednocześnie teren przyjazny dla odbiorcy i zachowując charakter tego wyjątkowego miejsca.

Miasto Gorlice podjęło już pierwsze kroki w stronę realizacji projektu – prócz prezentowanej wizji, odkupione zostały działki przy cmentarzu.

Jednocześnie uspokajamy miłośników rowerów – singletrack, który wkrótce powstanie na Górze Cmentarnej, na pewno nie zniknie z naszego miasta.

 

Już jutro postaramy się dowiedzieć więcej o projekcie. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, to właśnie teraz jest najlepszy moment, by je zadać!

 

Źródło info: UM Gorlice

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

serio?
serio? 04.05.2021, 11:45
Przecież jest już miejskie muzeum w większości poświęcone I wojnie światowej. Jaki jest sens to powielać?
Pytanie
Pytanie 04.05.2021, 07:26
Czy w tym kraju można budować pomniki innym wydarzeniom niż wojny, powstania i tym podobne? Nie ma jakiś pozytywny wydarzeń i momentów z historii, które warto uwiecznić w formie muzealnej?
zwykły burak
zwykły burak 04.05.2021, 20:05
No wiesz... oprócz tego niewiele się dzieje. Schemat jest zawsze ten sam: wojna, okupacja, powstanie, okupacja - ale tym razem "swoich", utrata niepodległości/wojna i ab ovo...
Ok, aby nie być posądzanym o skrajny pesymizm, mam pomysł. Może by postawić pomniki chochoła z Wesela Wyspiańskiego? ;P
Pytanie
Pytanie 05.05.2021, 08:57
Wbrew typowemu trendowi Gorlice powinny zrobić muzeum DOBRYCH WYDARZEŃ Ziemi Gorlickiej - to byłoby coś innego. Same dobre, wesołe i sympatyczne wydarzenia historyczne... Obłożenie 100%!
Ja
Ja 03.05.2021, 22:30
Ręce opadają , co jeszcze nam wymyślą , a może coś co jest bardziej potrzebne żyjącym , może ktoś się zajmie wreszcie odkorkowaniem miasta?
O
O 03.05.2021, 20:03
Czy naprawde nie ma miasto na co wydawać kasy?????muzeum????a eksponaty to skąd ???bedzie dwa zdjecia i niewybuchy znalezione przy remoncie drogi na rozdzielu?????
ŁO
ŁO 05.05.2021, 05:50
No, i bedziesz mógł je rozbroić.

Pozostałe