Tacy strażacy, to są strażacy! Dziś wspomnienie świętego Floriana, ich patrona

  • 04.05.2021, 09:29
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Tacy strażacy, to są strażacy! Dziś wspomnienie świętego Floriana, ich…
Międzynarodowy Dzień Strażaków to okazja, by wyrazić wdzięczność za to, że pozostają oni zawsze w gotowości. Często pojawiają się pierwsi na miejscu zdarzeń, w których potrzebna jest szybka i profesjonalna pomoc.

 

Co roku setki razy wyjeżdżają, by nieść pomoc potrzebującym. Cenimy ich za profesjonalizm i to, że nieustannie podnoszą swoje umiejętności, by w krytycznej chwili móc udzielić nam pomocy. Często piszemy o ich pracy, szkoleniach i wyzwaniach, z którymi się spotykają.

Niektóre obrazy ich pracy mogą fascynować, inne przerażają. Kadry utrwalone przez fotografów pokazują, że lśniące czerwone wozy i uśmiechnięte twarze strażaków i druhów to tylko jedna strona medalu. Z drugiej strony jest stres, niepewność, a czasem także zwykły, ludzki strach.

Strażakom PSP i wszystkim druhom naszych OSP dziękujemy dzisiaj za zaangażowanie i to, że przełamują swoje słabości, by udzielać pomocy wszystkim potrzebującym.

 

Dlaczego święty Florian stał się patronem strażaków?

Św. Florian nie był strażakiem, a znane wersje jego życiorysu najczęściej nie wiążą go bezpośrednio z walką z ogniem. Jak podają źródła, przyszły święty urodził się w III wieku naszej ery na terenie Austrii. Swoje życie związał z wojskiem: został dowódcą rzymskich wojsk. Kiedy rozpoczęły się prześladowania chrześcijan, Florian został aresztowany. Mimo tortur, gróźb i katorgi nie zrezygnował z wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego. Zginął 4 maja 303 roku utopiony w rzece z kamieniem u szyi.

Legenda opisuje go jednak jako cudotwórcę, który uratował przed ogniem całą wioskę wykorzystując tylko jedno wiadro wody. Często jest ukazywany właśnie z tym atrybutem.

Jego relikwie sprowadzono do Polski w XII wieku, a świątynię poświęconą temu świętemu postawiono na krakowskim Kleparzu. Kiedy w 1528 roku w mieście wybuchł pożar, strawił on niemal doszczętnie całą dzielnicę. Zachowała się jedynie świątynia poświęcona świętemu Florianowi. Wtedy właśnie rozpoczął się jego kult jako patrona chroniącego wiernych przed skutkami klęsk żywiołowych: powodzi, pożarów czy morskich sztormów. To wydarzenie spowodowało, że św. Florian zaczął występować często jako patron strażaków i do dziś jego figura jest eksponowana w strażackich remizach.

 

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ona
ona 04.05.2021, 23:19
Będzie jeden numer 112 i będą wszyscy jezdzić z Krakowa.
...
... 04.05.2021, 21:03
Najlepsze życzenia dla wszystkich strażaków dużo zdrowia i opieki św Floriana oraz żeby samorządy dbały o jednostki osp No właśnie strażacy osp są najwaznieszym ogniwem w tym systemie DUŻO ZDROWIA I szczęśliwych wyjazdów oraz powrotów szacunek dla was😀😀😀
Martunia
Martunia 04.05.2021, 10:58
Uściski dla Wszystkich Strażaków!!! :))))
MrRed
MrRed 04.05.2021, 11:04
i wszystkich druhów OSP!!!

Pozostałe