Kradzież roweru, niemałej sumy z karty kredytowej i inne majowe oszustwa

  • 06.05.2021, 08:03
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Kradzież roweru, niemałej sumy z karty kredytowej i inne majowe oszustwa Fot. ilustracyjne/ unsplash
W minionych dniach policjanci dostali kilka zgłoszeń, które zasługują na uwagę. Poza klasycznymi oszustwami internetowymi pojawiły się też kradzieże.

 

Kradzież roweru i znów skuteczna metoda „na BLIKa”

We miniony wtorek (4 maja), w godzinach popołudniowych, do gorlickiej komendy policji przyszła mieszkanka gminy Sękowa. Zgłosiła ona zuchwałą kradzież jej jednośladu – roweru, którego wartość oszacowano na około 2 000 zł. Do kradzieży doszło na terenie miejscowości jej zamieszkania, w pobliżu poczty.

Klasyczne oszustwo metodą „na BLIKA” zgłosiła tego samego dnia mieszkanka gminy Biecz. Za pośrednictwem konta na jednym z portali społecznościowych, podszywając się pod znajomą, oszust poprosił o pieniądze w kwocie 150 zł. Pozostając w przekonaniu, że rozmawia z bliską osobą, kobieta przelała BLIKiem żądaną kwotę. Dopiero po chwili zorientowała się, że pieniądze nie trafiły do znajomej, ale do oszusta.

 

Kradzież pieniędzy z wirtualnej karty kredytowej

Kradzież zgłosił w ostatnich dniach także mieszkaniec gminy Bobowa. Mężczyzna dostał powiadomienie na telefon o przekroczeniu limitu płatności na jego karcie kredytowej. Sytuacja była o tyle nietypowa, że kradzieży dokonano przy użyciu jego firmowej, wirtualnej karty kredytowej. Po szybkim sprawdzeniu historii płatności okazało się, że z konta przypisanego do karty wypłynęło ponad 4 000 zł. Karta została natychmiast zablokowana, by kolejne, nieautoryzowane transakcje nie mogły być dokonane za jej pośrednictwem.

 

Zawarto umowę, przelano pieniądze, a potem zaczęły się problemy

Klasyczne oszustwa, które zgłoszono w pierwszych pięciu dniach maja obejmują jeszcze dwa zdarzenia.

W pierwszym z nich mieszkaniec Moszczenicy dokonał przez internet zakupu zegarka. Markowy produkt miał kosztować 400 zł. Po odbiorze przesyłki mężczyzna szybko zgłosił oszustwo – przedmiot przesłany mu przez sprzedawcę był bezwartościową kopią.

Drugie oszustwo, dotyczyło internetowego zakupu, którego przedmiotem był foliowy tunel. Mieszkanka Gorlic skorzystała z internetowej oferty na jego zakup, a po wpłaceniu 380 zł za towar kontakt ze sprzedawcą urwał się. Zamówionego przedmiotu kobieta nie otrzymała.

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rowerzysta
rowerzysta 07.05.2021, 20:40
2000 zl to rower raczej z dolnej półki cenowej, piszący z innej epoki ,dzielą rowery na składaki i ukrainy :)
Małopolanin
Małopolanin 06.05.2021, 10:29
Głupców nie sieją tylko sami się rodzą!!! Lepiej zapłacić więcej w sklepie i od razu odebrać towar niż dać się oszukać.
Polak
Polak 06.05.2021, 09:09
Na kradzieże niespecjalnie da się coś poradzić, chyba że rezygnujemy z poprawności politycznej i wracamy do kar fizycznych jak np. obcięcie dłoni za kradzież.
Natomiast do oszustwo na Blik, na portal aukcyjny itp. itd to tylko i wyłącznie może pomoc samodzielne myślenie. Póki ludzie nie zaczną brać odpowiedzialności za swoje czyny, nic się nie zmieni.

Pozostałe