Czy to początek końca Ochotniczej Straży Pożarnej, którą znamy? [RETRANSMISJA]

  • 10.05.2021, 14:22
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Czy to początek końca Ochotniczej Straży Pożarnej, którą znamy? [RETRANSMISJA] Fot. ilustracyjne/ haloGorlice
Konsultacje będą realizowane codziennie o godzinie 17. Wszystko po to, by zapobiec niekorzystnym zmianom w zakresie funkcjonowania systemu OSP.

 

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP poinformował o tym, że przez cały tydzień prowadzone będą konsultacje społeczne związane z przedstawieniem przez Komendę Główną PSP dokumentu określanego jako projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej.

Druhowie postanowili nie czekać i przedstawić swoje stanowisko, mimo, że z formalnego punktu widzenia przedstawiony dokument „jest co najwyżej propozycją przyszłego projektu ustawy”.

Proponowane w nim zmiany idą jednak bardzo daleko i budzą niepokój przedstawicieli OSP.

Cytując fragmenty >>>Wstępnego stanowiska Związku OSP RP w sprawie projektu ustawy o OSP należy wskazać następujące, główne zastrzeżenia, które pojawiają się w odniesieniu do wspomnianego projektu ustawy:

1. Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej przewiduje, że ochotnicze straże pożarne, które utworzą jednostki ratowniczo-gaśnicze OSP, zwane dalej „JRG OSP”, są jednostkami ochrony przeciwpożarowej (art. 1 ust. 1). Pozostałe OSP, które nie będą w stanie utworzyć JRG OSP przestaną być jednostkami ochrony przeciwpożarowej i nie będą mogły brać udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Będą mogły funkcjonować na zasadach określonych wyłącznie w Prawie o stowarzyszeniach.

2. OSP, które nie będą w stanie utworzyć JRG OSP utracą możliwość finansowania OSP przewidzianego obecnie w ustawie o ochronie przeciwpożarowej.

3. OSP zostanie poddana bezpośredniej kontroli wojewody oraz nadzorowi komendanta wojewódzkiego PSP. Zakres i sposób kontroli oraz zakres i sposób nadzoru nie zostały na razie określone.

4. Strażacy ochotnicy utracą prawną możliwość posługiwania się nazewnictwem strażak, a nazywani będą „Ratownikami OSP”.
Członkowie OSP utracą prawo do własnego munduru wyjściowego i galowego. W projekcie zapisano „Ratownikom OSP w JRG OSP, przysługiwać będzie prawo do środków ochrony osobistej i umundurowania, na zasadach określonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej”.

5. Świadczenia dla ratowników OSP (zwolnienia z pracy, odszkodowania, ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczych, rekompensaty, ochrona prawnokarna) pozostają praktycznie niezmienione w stosunku do aktualnego stanu prawnego.
Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej wprowadza świadczenie ratownicze, z tytułu wysługi lat w JRG OSP trwającej ponad 25 lat. Są to warunki gorsze niż w projekcie ustawy tzw. społecznym oraz w projekcie ustawy senackiej (tzw. dodatek do emerytury)..

6. Wprowadzenie uznaniowych uprawnień finansowych dla ratowników OSP.

7. Wprowadzenie urzędowego wzoru legitymacji dla ratownika OSP, który OSP będą musiały stosować.

8. Państwowa Straż Pożarna przestanie nieodpłatnie szkolić ratowników OSP. Brak jednoznacznego wskazania podmiotu odpowiedzialnego za finansowanie szkoleń.

9. Brak wskazania odpowiednio długiego okresu przejściowego we wprowadzaniu ustawy.

 

Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił także >>>Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP Gorlice ws. projektu ustawy o OSP.

W związku z przedstawionymi zastrzeżeniami, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP proponuje konsultacje społeczne. Będą się one odbywać w trybie on-line i będzie można się im przysłuchiwać za pośrednictwem strony >>>Związku OSP RP.

Problematykę zawartą w ww. dokumencie podzielono na 5 bloków tematycznych. Dyskusji nad każdym z bloków poświęcony będzie osobny dzień konsultacji.

Harmonogram konsultacji:

  • Blok nr 1 – „Organizacja systemu ratowniczego” – poniedziałek, 10 maja,
  • Blok nr 2 – „Sprawy organizacyjne OSP, mundur, statut” – wtorek, 11 maja,
  • Blok nr 3 – „OSP - finansowanie nadzór, kontrola” – środa, 12 maja,
  • Blok nr 4 – „Działalność społeczna OSP” – czwartek, 13 maja
  • Blok nr 5 – „Dodatek do emerytur” – piątek, 14 maja.

Szczegółowe informacje dotyczące udziału w konsultacjach także znajdziecie pod wskazanym powyżej linkiem. Pierwsze spotkanie już dziś (10 maja) o godzinie 17.

 

 

Opracowanie prawne wspomnianego projektu ustawy o OSP znajduje się >>>TUTAJ

 

Źródło info: Związek OSP RP, ZOP ZOSP RP Gorlice

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

popis
popis 12.05.2021, 21:04
Cza było częściej Bałbałe na zebrania zapraszać.
tralala
tralala 12.05.2021, 09:20
Tak, wszystko ma być państwowe. Żadnych prywaciarzy, spekulantów i innych niepaństwowców. Tylko państwo, nic poza państwem. Tak ich boli, że ludzie "na dole" sami się stowarzyszają, działają na swoim podwórku dla swojego dobra.
Bolszewia przeklęta.
Etyn
Etyn 11.05.2021, 10:01
Proponuje zlikwidowac armie radnych w gminach_wystarczy po jednym z kazdego solectwa i beda oszczednosci
Jim
Jim 10.05.2021, 21:02
Do tego doprowadzą że zniszczą nawet straż. Czy jest im tak źle że wymyślają znowu coś nowego? Jeszcze niedawno strażak gaasił tylko pożary. Dziś niejednokrotnie będąc pierwszymi na miejscu wypadków, pożarów, katastrof udzielają pierwszej pomocy. Wycinają osoby zakleszczone z pojazdów, gaszą pożary, zapobiegają a w późniejszym czasie usuwają skutki powodzi. Ratują dobytek ludzki przy akcjach związanych z burzami, wichurami itd. Są ważnym ogniwem każdej społeczności lokalnej pomagając przy organizacji festynów,dożynek itd. Dziś strażak to także Honorowy Dawca Krwi. Znam wielu ludzi i nigdzie nie ma takiej siły i jedności jak wśród strażaków. Ale cóż... Nasza władza musi znowu pokazywać kto tu rządzi...
.....
..... 10.05.2021, 20:59
No wystarczyłaby powtórka powodzi z 2010 wtedy byłoby wiadomo jak bardzo osp jest potrzebne al o jakiś duzy pożar pr, układ empol np.... Co by PSP zrobiło nke wiem nawet gdyby przyjechali 5 samochkdami i 12 ludzi.... A jeszcze niedajboze w tym samym czasie jakieś inne zderzenie???? Gdyby osp przestało działać to w niedługim czasie życie samo pokaże jak bardzo są potrzebni...
Ratownik OSP
Ratownik OSP 10.05.2021, 18:53
W końcu ktoś wziął sie za Związek OSP. Teraz jest wielkie larum a gdzie był prezes Pawlak przez tyle lat?? Co zrobił? 8 lat rządził z PO i nie potrafili wprowadzić dodatku do emerytur za wysługę! Jednostki które nie spełnią wymagań dla JRG OSP powinny zostać pozbawiane środków na utrzymywanie gotowości bojowej. Po co na gminie 10 czy więcej OSP, z ktorych do akcji wyjezdza tylko 2-3??? Po co utrzymywanie samochodów, ubezpieczeń, przeglądów, remiz itp kiedy jednostka ma problem ze znalezieniem obsady na jeden zastęp. Kto jest blisko OSP ten wie, że ZOSP to przestarzały twór w ktorym zasiadają leśne ludki jak Pawlak... Mam nadzieję, ze ta reforma sie uda.
Uczony
Uczony 11.05.2021, 07:37
No wreszcie Ktoś powiedział Prawdę jak jest.
A Pawlak to chyba nigdy się ze snu nie zbudził więc jak miał zarządzać?
MrRed
MrRed 10.05.2021, 17:25
Jeszcze tego nie zniszczyli. Druhowie nie dajcie sie dobrej zmianie!
tim
tim 10.05.2021, 17:13
na wsiach pozostana tylko Stowarzyszenia Kobiet-czas na dobra zmiane.
aaa
aaa 10.05.2021, 16:53
No cóż. Dobra zmiana...

Pozostałe