Poszukiwane stare fotografie Jezusa. Celem jest odtworzenie rzeźby, którą pochłonął ogień

  • 23.06.2021, 09:39
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Poszukiwane stare fotografie Jezusa. Celem jest odtworzenie rzeźby, którą… Fot. UG Łużna
To dobry moment, by przejrzeć domowe archiwa i sprawdzić, czy nie posiadacie przypadkiem pamiątkowej fotografii, która może być teraz cenniejsza od złota. Chodzi o fotografie wykonane przed 1985 rokiem na Cmentarzu Łużna-Pustki.

 

Na stronie gminy Łużna pojawił się Apel o udostępnienie zdjęć wnętrza „Gontyny” położonej na Cmentarzu Wojennym Nr 123 Łużna-Pustki

 

Jak podaje UG Łużna:

„Chrystus dźwigający krzyż” – to figura polichromowana przyścienna rzeźba związana do 1985 roku z „Gontyną” na Cmentarzu Wojennym Nr 123 Łużna-Pustki. W wyniku tragicznego pożaru figura ta –wraz z „Gontyną” uległa całkowitemu zniszczeniu.

Po latach starań, dzięki ofiarności wielu osób oraz instytucji obiekt „Gontyny” został odbudowany i 18 października 2014 roku w całej okazałości ukazał się na Wzgórzu Pustki, przyciągając rzesze zwiedzających.

Nie mniej do tej pory nie udało się odtworzyć wystroju oraz figury istniejącej wewnątrz Gontyny.

 

Gontyna jest miejscem, w którym pojawia się wielu turystów i chętnie nawiedzają ją także miejscowi. Odtworzenie jej wnętrza byłoby dopełnieniem odbudowy, która pochłonęła wiele sił i środków, ale dała spektakularny efekt. Powrót na miejsce figury „Chrystusa dźwigającego krzyż” miałoby znaczenie symboliczne.

Niestety, odtworzenie figury jest na razie niemożliwe m.in. ze względu na brak dokumentacji wystroju kaplicy oraz brak zdjęć sprzed pożaru Gontyny. Z tego też względu UG Łużna prosi o przejrzenie rodzinnych archiwów zdjęć. Może uda się odnaleźć jakiekolwiek pamiątki z czasów przed pożarem, dzięki czemu możliwe stanie się odtworzenie wnętrza kaplicy i figury, która stała w jej wnętrzu.

 

 

Źródło info: UG Łużna

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe