Będzie ciepło, a nawet upalnie: to może przynieść burze. Opady możliwe już dziś [AKTUALIZACJA]

  • 29.06.2021, 07:15
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Będzie ciepło, a nawet upalnie: to może przynieść burze. Opady możliwe… Fot. haloGorlice
Bez ostrzeżeń meteo, ale z prognozą pogody, w której zapowiedź upałów i burz.

 

Prognoza zagrożeń meteorologicznych IMGW-PIB wskazuje na to, że w najbliższych dniach może nas czekać kolejne spotkanie z burzami, którym będzie towarzyszyć grad.

 

Ostrzeżenia meteorologiczne: burze z gradem

Stopień: 1
Prawdopodobieństwo: 90%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.
Uwagi: Brak.
 

Ważne: dziś (29 czerwca) od godz. 13 do 21.

synoptyk IMGW-PIB: Łukasz Kiełt
Czas wydania: 2021-06-29 07:28
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie

 

Ostrzeżenie hydrologiczne: gwałtowne wzrosty stanów wody
Stopień: 1
Prawdopodobieństwo: 45%
Obszar: zlewnie: Małej Wisły, Soły, Skawy, Skawinki, Raby, Czarnej Orawy, Dunajca po zb. Czchów, Białej, Wisłoki po Krajowice, Sanu po Wiar, Wisłoka po Rzeszów, Strwiąża (śląskie, małopolskie, podkarpackie)
Przebieg: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić nagłe wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Uwagi: Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).
 
Ważne: dziś (29 czerwca) od godz. 13 do 22.

synoptyk IMGW-PIB: Przemysław Plewa
Czas wydania: 2021-06-29 11:28
Biuro: Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie

 

Komunikat meteorologiczny: burze z gradem


Przebieg: Aktualnie burze występują w linii od Nowego Sącza po Wysową-Zdrój. Burzom towarzyszą intensywne opady deszczu około 10-15mm/10 min, miejscami występuje grad. W Łącku w ciągu godziny spadło 27,5 mm, zanotowano tam poryw wiatru 73 km/h. Burze przemieszczają się w kierunku wschodnim w stronę województwa podkarpackiego. W wyniku akumulacji opadu lokalnie możliwe są sumy do około 40 mm, porywy wiatru do 80 km/h, punktowo do 90 km/h. W ciągu następnych godzin burze będą utrzymywać swoją aktywność.
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.
 

Ważne: dziś (29 czerwca) od godz. 15.51 do 18.35.

synoptyk IMGW-PIB: Małgorzata Marcinek
Czas wydania: 2021-06-29 15:51
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie

Szybki przegląd prognoz pogody w różnych serwisach wskazuje na to, że jego pojawienie się jest jednak możliwe. Najbliższe dni będą bardzo ciepłe, ale jednocześnie deszczowe.

Wysokie ryzyko występowania burz, którym będą towarzyszyły opady atmosferyczne przewidywane jest już na najbliższy czwartek. Końcówka tego tygodnia będzie pochmurna. Temperatura nieco spadnie, ale będzie utrzymywała się na poziomie ponad 20 stopni Celsjusza.

Czy deszcz nie przeszkodzi nam cieszyć się pierwszymi dniami wakacji?

 

Źródło info: IMGW-PIB, weather.com, pogoda.interia.pl, pogoda.onet.pl,  Łowcy Burz

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe