Medale i przypinki na zamówienie – tradycyjne nagrody sportowe

  • 08.07.2021, 20:31
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

dziewczynka z medalami
Tradycja wręczania najlepszym sportowcom medali sięga końcówki XIX wieku, kiedy to w 1896 roku rozegrano pierwsze Letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach. Wcześniej najwybitniejsi zawodnicy w poszczególnych dyscyplinach byli inaczej honorowani, na przykład wieńcami z liści laurowych, stąd też mówi się o laurach dla najlepszych. Jak wyglądają tradycyjne nagrody sportowe i czy tylko medale mieszczą się w tej grupie?

Jakie są medale sportowe?

O ile medale igrzysk olimpijskich muszą spełniać określone wymagania, o tyle w przypadku np. lokalnych mistrzostw i zawodów organizatorzy mogą zlecić wykonanie medali na zamówienie – złotych, srebrnych i brązowych, ale i innych, w dowolnym kształcie, rozmiarze i z indywidualnie dopasowaną grafiką, która przywodzić będzie na myśl dyscyplinę sportową, w jakiej zmagali się sportowcy.

Wspominane już medale igrzysk olimpijskich mają ustalone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski wymiary. Każdy taki krążek, czy to złoty czy srebrny lub brązowy, musi mieć co najmniej 60 mm średnicy i 3 mm grubości. Kraj będący organizatorem igrzysk w danym roku ma swobodę w zakresie przygotowania projektu graficznego medali, dlatego nagrody dla najlepszych sportowców z całego świata w kolejnych latach różnią się od siebie.

Ponadto warto jest podkreślić, że złoty medal igrzysk olimpijskich nie jest wykonany w całości z tego kruszcu. Krążek w istocie wykonany jest ze srebra pokrytego cienką warstewką złota.

Współczesne medale sportowe

Oprócz igrzysk olimpijskich, medale wręczane są zawodnikom osiągającym najlepsze wyniki w swoich konkurencjach na mistrzostwach świata, kraju, regionu, kontynentu i przy wielu innych okazjach. Otrzymują je dorośli sportowcy, jak i juniorzy. Bardzo często medal na zamówienie ma charakter pamiątkowy i może być podarowany każdemu, kto uczestniczy w zawodach. To dowód uznania dla trudu, jaki sportowcy niejednokrotnie wkładają w przygotowania do każdych rozgrywek, w jakich startują. Jest to bardzo ważne wyróżnienie zwłaszcza dla młodych zawodników, którzy z dumą wieszają je w swoim domu czy w klubie sportowym, do którego należą.

Co zamiast medali?

By obdarować czymś zawodników, można wykorzystać pinsy, inaczej przypinki, które mogą mieć dowolną grafikę, kolor, kształt i wielkość. Najczęściej są to niewielkie ozdoby do stroju, które z dumą mogą być noszone przez każdego, kto utożsamia się np. z logo klubu, które na nich widnieje. Przypinki metalowe wykonywane są na indywidualne zamówienie, dlatego można sprawić, że będą one w pełni spersonalizowane. Przeznaczone są głównie do wpinania do odzieży – oficjalnej i casualowej. Można je przygotować dla uczestników zawodów sportowych, zaś dla najlepszej trójki w kolejnych dyscyplinach zaplanować wręczanie brązowego, srebrnego i złotego medalu lub statuetek.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe