To już pewne! W Gorlicach powstanie tężnia

  • 12.07.2021, 12:55
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

projekt tężni w golicki parku Fot. UM w Gorlicach/wizualizacja
Już niebawem nie będziemy musieli wyjeżdżać, aby móc zaczerpnąć drogocennego jodu, bo w gorlickim Parku Miejskim powstanie tężnia solankowa.

 

Na budowę tego obiektu Miasto Gorlice pozyskało ponad 120 tys. złotych dofinansowania z Województwa Małopolskiego. Tężnia powstanie w miejscu dawnej kawiarni „Parkowa” która, choć budzi sentyment mieszkańców, w tej chwili jest w bardzo złym stanie technicznym i może zostać jedynie rozebrana. Przez lata nie znalazła zainteresowania wśród lokalnych przedsiębiorców, którzy chcieliby w niej prowadzić swój biznes.

Tężnia to obiekt wytwarzający specyficzny mikroklimat – zbudowany zwykle z gałązek tarniny, po której spływa solanka. Wiatr i słońce z kolei sprawiają, że w jej obrębie powstaje pełna ważnych dla zdrowia pierwiastków mgiełka solankowa, która jest niezwykle pomocna w profilaktyce i przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Ze względu na dużą odległość od morza, mieszkańcom naszej części kraju często brakuje w organizmie dobroczynnych dla zdrowia składników, jakimi są m.in. jod, brom, wapń i magnez. Dzięki tężni nawet wśród beskidzkich pagórków będziemy mogli poczuć się jak nad samym Bałtykiem!

Gorlicka tężnia będzie mieć kształt wielokąta wpisanego w okrąg. Wykonana zostanie w konstrukcji drewnianej i wyposażona w oświetlenie. Pośrodku altany usytuowana zostanie kolumna z gałązek tarniny, po której spływać będzie solanka. W obrębie zadaszenia teren zostanie utwardzony i wyłożony kostką granitową (tą z ul. Mickiewicza!). Wokół ustawione zostaną ławki, kosze na śmieci oraz pergole nawiązujące do zieleni parkowej i dawnej architektury zabytkowego Parku Miejskiego w Gorlicach.

Wartość całej inwestycji wyniesie około 360 tys. złotych.

 

Źródło info: UM w Gorlicach

Barbara Ćmiech

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

adam1
adam1 12.07.2021, 21:10
Dobrze, że powstanie. Tylko dlaczego tak drogo i dlaczego tego budynku nie można odbudować?
ŁM
ŁM 12.07.2021, 18:29
dobry pomysł :)
można odwiedzić przy każdym spacerze
vv
vv 12.07.2021, 13:28
Już widzę te tłumy ,no może na początku przez pierwsze 2 miesiące...mniej więcej koszt budowy Tężni Solankowej (wliczony transport oraz montaż) - 22 140,00 zł brutto
Marchewka
Marchewka 12.07.2021, 16:01
Ja będę przychodzić codziennie jeśli tylko będzie pogoda. Martwi mnie jedynie czy młodzi gniewni po meczu nie zdewastują tej inwestycji.
Obserwator
Obserwator 12.07.2021, 20:58
Już jeden bubel jest w Wapienem.Szkoda tylko ze za bubel nie płaca wójtowie z własnych kieszeni.

Pozostałe