Jakie są zawody medyczne bez studiów? Propozycje

  • 12.07.2021, 18:27
  • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

Jakie są zawody medyczne bez studiów? Propozycje
Zawody medyczne bez studiów to doskonała propozycja dla osób, które chcą pracować w służbie zdrowia, ale z różnych przyczyn nie mogą kontynuować edukacji na uczelni. Sprawdź, w jakich profesjach z branży medycznej nie potrzeba wykształcenia wyższego ani nawet matury.

 

Zawody medyczne bez studiów - jakie są do wyboru?

Zapotrzebowanie na pracowników w branży medycznej nie maleje. Według krajowej prognozy „Barometru zawodów” na rok 2021 poszukiwani są w szczególności fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, pielęgniarki i położne oraz ratownicy medyczni. Okazuje się, że do pracy w służbie zdrowia nie potrzeba ukończenia bardzo długich i wymagających studiów. Istnieje wiele zawodów medycznych bez studiów dla osób, które posiadają wykształcenie średnie. Do pracy w niektórych profesjach wystarczy dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, jaki można uzyskać już po roku lub dwóch latach nauki. Wystarczy zapisać się na kierunek masażysta, opiekun medyczny lub asystentka stomatologiczna w szkole w Krakowie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź strony wybranych kierunków, na przykład: https://policealna.gowork.pl/krakow/asystentka-stomatologiczna-z-ortodoncja.

 

Jak zostać asystentką stomatologiczną?

Asystentka stomatologiczna to pierwszy z proponowanych zawodów medycznych, który nie wymaga posiadania wykształcenia wyższego. Niezbędne kwalifikacje można uzyskać już zaledwie w rok nauki w szkole policealnej. W czasie zajęć przyszłe asystentki stomatologiczne uczą się, w jaki sposób przygotować pacjenta do zabiegu, prowadzić jego dokumentację medyczną oraz dbać o sterylność gabinetu dentystycznego. Oprócz tego zdobywają specjalistyczną wiedzę na temat przechowywania środków medycznych oraz rozróżniania grup leków stosowanych w chorobach jamy ustnej. Co istotne, podczas zajęć praktycznych słuchacze używają profesjonalnego sprzętu i narzędzi dentystycznych, z których na co dzień korzystają zawodowcy np. fotela stomatologicznego z unitem, myjki ultradźwiękowej, wstrząsarki, skalera, kamery wewnątrzustnej i innych. Pod koniec drugiego semestru nauki, odbywa się egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Asystentka stomatologiczna po szkole w Krakowie może szukać zatrudnienia w poradniach, gabinetach i klinikach prowadzonych przez jednostki publiczne lub prywatne, na oddziałach chirurgii szczękowej w szpitalach, a także w firmach i hurtowniach zajmujących się dystrybucją asortymentu stomatologicznego.

 

Jak zostać technikiem masażystą?

Kolejnym przykładem zawodu medycznego bez studiów jest technik masażysta. Kwalifikacje niezbędne do pracy w tej profesji można zdobyć w ciągu dwóch lat nauki. W czasie zajęć słuchacze uczą się, jak dobrać odpowiedni rodzaj masażu do stanu chorobowego pacjenta oraz używać sprzętu medyczny. Masażysta musi posiadać nie tylko specjalistyczną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, ale także umiejętności praktyczne. Z tego powodu zajęcia odbywają się w salach zaaranżowanych na wzór prawdziwych gabinetów masażu. Słuchacze używają profesjonalnego sprzętu m.in. lalek do masażu, wałków, półwałków, klinów, drabinek rehabilitacyjnych czy materacy. Do ich dyspozycji jest także model szkieletu człowieka oraz liczne plansze edukacyjne.

Egzamin odbywa się pod koniec czwartego semestru. Absolwenci szkoły mogą szukać zatrudnienia w miejscach takich jak szpitale, prywatne i publiczne placówki medyczne, przychodnie, uzdrowiska, gabinety fizjoterapii czy oddziały ortopedii.

Nauka w szkole policealnej na kierunku asystentka stomatologiczna i technik masażysta jest bezpłatna. Kandydat nie musi również posiadać matury.

 

undefined

Justyna Miarecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe