To już dziś! Ciepły wieczór, leżaki i projekcja filmu na środku gorlickiego Rynku

  • 16.07.2021, 14:43
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

To już dziś! Ciepły wieczór, leżaki i projekcja filmu na środku gorlickiego… Fot. materiały promocyjne
Kino plenerowe ma swój niezwykły urok. Miejmy nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje planów wszystkim, którzy będą chcieli obejrzeć dziś film o Alchemiku ze Lwowa!

 

Już na dzisiejszy wieczór, na godzinę 20.30 zaplanowano pokaz filmu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”. Powstanie filmu jest efektem współpracy pomiędzy miastem i producentem Bogdanem Miszczakiem (Telewizja Obiektyw). To już drugi, po „Łukasiewiczu – nafciarzu romantyku”, film pokazujący niezwykłe losy wynalazców i  rewolucyjne zmiany, do jakich się przyczynili. Dzięki temu część scen zobaczymy w znanych Gorliczanom lokalizacjach.

Jak opisuje UM Gorlice:

„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”, to godzinny dokument fabularyzowany poświęcony Marianowi Wieleżyńskiemu – pionierowi polskiego gazownictwa i założycielowi pierwszej na świecie firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. Film przedstawia sylwetkę i osiągnięcia ojca polskiego przemysłu gazowniczego oraz jego wkład w rozwój ubogiej Galicji.

Tytuł filmu nawiązuje do pseudonimy jakim posługiwał się Marian Wieleżyński w czasach studenckich. Film jest upamiętnieniem i hołdem dla kontynuatora dzieła Ignacego Łukasiewicza.

 

W rolę Mariana Wieleżyńskiego wcielili się Wojciech Zieliński i Dawid Czupryński. Za reżyserię odpowiada Mariusz Bonaszewski, a w filmie zobaczymy też m.in. Annę Cieślak i Marcina Kwaśnego.

 

 

Źródło info: UM Gorlice

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe