Zamieszkają pod szczęśliwą trzynastką. Nowe mieszkania w Gorlicach już na horyzoncie

  • 20.07.2021, 14:39
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Zamieszkają pod szczęśliwą trzynastką. Nowe mieszkania w Gorlicach już… Fot. ilustracyjne/freepik
W czasie dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta pojawiła się wyczekiwana przez wielu wiadomość. Miasto przystępuje do prac, które będą miały na celu poszerzenie bazy lokali dostępnych dla Gorliczan.

 

Wystarczy, by przeżyć, za mało by ŻYĆ

Projekt Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, o którym pisaliśmy wczoraj >>>Czy będą tanie mieszkania w Gorlicach? Rada Miasta zagłosuje, to rozwiązanie, dzięki któremu mają być zaspokajane potrzeby mieszkaniowe osób w szczególnej sytuacji. Radni miejscy podjęli dzisiaj uchwały, które otwierają nowy rozdział w lokalnej polityce mieszkaniowej. Jak wyjaśniał zgromadzonym zastępca burmistrza, Łukasz Bałajewicz, Gorlice dołączają się do grupy miejscowości, w których będą realizowane inwestycje z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Miasto Gorlice planuje pozyskać środki z Rządowego Rozwoju Mieszkalnictwa na stworzenie SIMu.  SIM jest to rozwiązanie polegające na budowie mieszkań dla  osób, które nie mają zdolności kredytowej natomiast mają zdolność czynszową, dla osób, których dochody są zbyt wysokie aby uzyskać mieszkanie komunalne czy też dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do nieruchomości  na terenie danej gminy, w której powstaje inwestycja SIMu.

 

W pierwszej kolejności w Gorlicach uwzględniane będą wnioski osób, które wychowują przynajmniej jedno dziecko oraz osób starszych.

Miasto będzie występować o pozyskanie środków w wysokości 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i te środki zostaną później wprowadzone aportem do spółki. Grupa wspólników tej spółki to jest : Brzesko, Ciężkowice, Gorlice,  Dąbrowa Tarnowska, Wierzchosławice, Borzęcin, Wieliczka, Miechów, Ryglice,  Jodłowa, Trzciana, Gnojnik, Rabka, Stary Sącz, Korzenna, Tuchów oraz Zakliczyn. Ze względów logistycznych oraz formalnych (...) zdecydowano że siedzibą spółki będzie miasto Brzesko. My jesteśmy ostatnim samorządem, który przystępuje do tej spółki.

 

Gdzie mogą powstać nowe lokale mieszkalne?

W czasie dzisiejszej sesji pojawiła się konkretna informacja związana z lokalizacją. Miejscem realizacji projektu SIM ma być ulica Kościuszki. Podano dokładny adres: Kościuszki 13.

Jest to budynek będący w zasobach miejskich, który nadaje się do rozbiórki, jednak ta działka będzie mogła zostać wykorzystana do budowy bloku (...)

 

SIM mają umożliwiać długoterminowy najem i stopniowe dochodzenie do własności mieszkania przyszłych najemców. Co więcej, dowiedzieliśmy się także, że planowane są także działania na rzecz budownictwa komunalnego. Takie lokale planowane są na ulicy Korczaka, gdzie teren jest już przygotowany pod przyszły blok.

 

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

inż.
inż. 21.07.2021, 05:37
Sterkowicz, proszę o reprezentowanie naszego miasta w tym przedsięwzięciu. Tak żeby, jak na Korczaka, w kiblach była ciepła woda i po kilku latach wymagany generalny remont.
vv
vv 21.07.2021, 13:32
Pisze sie Panie Sterkowicz
agata
agata 20.07.2021, 19:41
lokalizacja beznadzieja zero podworka miejsca gdzie bedzie mozna wyjsc i usiasc z dzieckiem poza tym co to za budynek mieszkalny w centrum ruchliwej drogi miejsc na nowe bloki w miescie jest duzo tylko urzednikom szkoda kasy na zakup dzialek obwodnica czeka na rozbudowe i nie ma komu tam inwestowac
strona wuwuwu
strona wuwuwu 20.07.2021, 22:26
"lokalizacja beznadzieja "
Są inne, tylko trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. Wtedy będzie miała Pani basen, huśtawki i inne bajery według życzenia.

"tylko urzednikom szkoda kasy na zakup dzialek"
A skąd ta kasa? Ano z podatków. Budżet to nie jest worek bez dna, proszę Panią.
adan
adan 21.07.2021, 16:05
kasa jest nie tylko z podatkow doczytaj nie pisz bzdur, bo przedmowca ma racje beznadziejne miejsce na blok okna nie otworzysz bo smrod spalin wyjsc tez nie ma gdzie wiec racje ma . kase mozna przyoszczedzic a nie na bzdury wydawac to wtedy mozna kupic sensowna dzialke pod budowe a nie na sile wciskac blok miedzy stare budynki
tralala
tralala 21.07.2021, 21:16
"kasa jest nie tylko z podatkow"
Fakt, może być też z kredytu. Który trzeba spłacić.

Pozostałe