Sprawdź, jaką emeryturę powinieneś dostać z ZUS-u. Hipotetycznie...

  • 21.07.2021, 09:12
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Sprawdź, jaką emeryturę powinieneś dostać z ZUS-u. Hipotetycznie... Fot. ZUS/freepik
ZUS zakończył udostępnianie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Podobnie, jak w ubiegłym roku można ją sprawdzić wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Ubezpieczeni, którzy w 2020 roku ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył generowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2020 rok (IOSKU za 2020 rok). Tak, jak w zeszłym roku, informację można znaleźć w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). ZUS nie wysyła jej już w wersji papierowej.

Informację na PUE uwzględnia przeprowadzoną w czerwcu roczną waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie.

Aby znaleźć informację o stanie konta na PUE wystarczy wejść w Panel ubezpieczonego, wybrać zakładkę Informacje o stanie konta, a następnie Informacja za 2020 rok. Po kliknięciu w Szczegóły będą dostępne zakładki: Stan konta, Hipotetyczna emerytura i Składki na ubezpieczenie emerytalne.

Tegoroczna Informacja (IOSKU) odwzorowuje stan naszych środków zapisanych na koncie i subkoncie 31 grudnia 2020 roku.

Ubezpieczeni, którzy w 2020 roku ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”). W każdym wariancie Zakład stosuje dwie symulacje wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy – wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim.


ZUS przygotował również „informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Informacja została przygotowana tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku.

 

Źródło info: ZUS

Barbara Ćmiech

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kto
kto 21.07.2021, 10:42
pisze takie bzdety, nie wystarczy zrobić to co napisane

Pozostałe