Oszuści są niezmordowani. Tym razem spróbowali z nami

  • 28.07.2021, 13:00
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Oszuści są niezmordowani. Tym razem spróbowali z nami Fot. ilustracyjne/pixabay
Oszustwa „na pracownika banku” nie są niczym nowym. Złodzieje co rusz wymyślają kolejne sztuczki, byle dobrać się do naszych pieniędzy. Dzisiaj spróbowali z nami.

 

Dzwoni telefon, numer zwyczajny, nieopisany jako spam, odbieram. Po drugiej stronie kobieta, z wyraźnie ukraińskim akcentem, przedstawia się, jako pracownik banku. Mojego banku. Zna moje imię i nazwisko, pyta, czy w ciągu ostatnich dwudziestu minut robiłam przelew na większą sumę pieniędzy, a jednocześnie podaje dane odbiorcy rzekomego przelewu. Podkreśla, że przelew został zatrzymany, bo nigdy wcześniej na moim koncie nie odnotowano jednorazowo tak wysokiej transakcji na ten konkretny numer bankowy.

Kobieta wypytywała o to, czy ostatnio kupiłam coś przez internet lub może klikałam w linki, które z perspektywy czasu wydają mi się podejrzane. Za chwilę o to, z jakich aplikacji do płatności korzystam. A to znowu o to, czy ktoś mógł mieć dostęp do mojego konta lub czy zgubiłam kartę. Summa summarum na wszystkie pytania odpowiedziałam:
 

Nie.

 

Kiedy pani w słuchawce instruowała mnie, które filmiki w internecie powinnam obejrzeć, żeby ustrzec się przed internetowymi oszustwami, odpowiedziałam, że większość widziałam, bo jestem dziennikarzem i dość często zdarza mi się o internetowych oszustwach pisać. Po moim komunikacie usłyszałam, że sprawa zostanie zgłoszona na policję i że mam czekać na kontakt z mundurowymi.

Traf chciał, że akurat byłam w pobliżu swojego banku, więc opowiedziałam pani w okienku o rozmowie, którą przed chwilą odbyłam. Moje konto zostało sprawdzone, system nie odnotował żadnych podejrzanych transakcji. A pani z całym przekonaniem powiedziała, że najpewniej była to próba oszustwa.

Gdybym na któreś z pytań odpowiedziała twierdząco, kto wie, czy w efekcie nie otrzymałabym SMS-a z linkiem w celu potwierdzenia danych. A potem historia potoczyłaby się już według schematu.

Numer, z którego dzwonił oszust, ma zablokowaną możliwość odbierania połączeń przychodzących. Próba oddzwonienia jest z automatu odrzucana.

Uważajcie na takie telefony, nawet jeśli numer wydaje się Wam zwyczajny, niepodejrzany, a głos w słuchawce jest miły i przyjemny. Pani, z którą rozmawiałam, wmawiała mi, że chce pomóc ochronić moje pieniądze, ale nauczona zawodowym doświadczeniem zwróciłam uwagę na kilka szczegółów, które kolokwialnie mówiąc: nie spinały tej historii. Już po zakończeniu rozmowy i po wizycie w banku uświadomiłam sobie, że najpewniej kobieta, która do mnie zadzwoniła, szukała możliwości, żeby pociągnąć naszą rozmowę w kierunku oszustwa, ale sposób, w jaki jej odpowiadałam, ucinał wszystkie.

Uważajcie na siebie!

Barbara Ćmiech

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Majki
Majki 28.07.2021, 21:59
To może zamiast opisywać 150x to samo, lepiej zrobić dziennikarskie śledztwo i sprawdzić kto handluje numerami
~~~~ja
~~~~ja 29.07.2021, 09:55
Oj tam już handluje często naiwni ludzie SAMI JE PODAJĄ nawet nie wiedząc tak naprawdę komu np. na FB pojawiają się jakieś głupie gry, wróżby itd. wymagające podania nr. telefonu do tego dostęp do danych z FB w co się składa?
Łukasz
Łukasz 28.07.2021, 15:50
Ten sposób oszustwa jest opisany na kanale YT Uwaga! Naukowy Bełkot (polecam wszystkim): https://www.youtube.com/watch?…
Najfajniejszy jest koniec filmu, jak oszuści proszą... a nie będę spojlerował...
vv
vv 28.07.2021, 13:24
numeru"spam" ani takiego który sie wyswietla a którego nie znamy się nie odbiera tylko sprawdza się dany nr. w google a większość to nr negatywne albo ostatnio modna fotowoltaika A nie poleca pani zgłaszac takich spraw na policję??/

Pozostałe