Historia tytoniu: Kiedy człowiek zapalił po raz pierwszy?

  • 30.07.2021, 16:34
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Historia tytoniu: Kiedy człowiek zapalił po raz pierwszy? Fot: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license
Palenie tytoniu to czynność rozpowszechniona na całym świecie. W samej Polsce palaczami jest prawie 1/4 społeczeństwa.

 

Żeby w pełni zrozumieć sukces, jaki odniosły koncerny tytoniowe, należy zapoznać się z historią palenia tytoniu. W jakim kraju pierwsi ludzie zaczęli palić? Jaką drogę przeszedł tytoń — od elementu plemiennych rytuałów, po źródło dochodu największych koncernów?

Odpowiedzi na te oraz inne pytania, które dotyczą historii palenia papierosów, znajdują się w poniższym artykule od sklepu Tytoń Papierosowy.

 

Kiedy i gdzie człowiek najpierw zapalił?

Historia palenia tytoniu sięga 2000 lat wstecz, kiedy to był on wykorzystywany podczas ceremonii o charakterze religijnym. Według historyków pierwszymi ludźmi, którzy palili tytoń, byli rdzenni Amerykanie.

Plemiona, na czele z szamanami, nie tylko paliły tytoń, ale spożywały go również w inny sposób. Tytoń był przez rdzennych Amerykanów żuty, pito z niego napary, a nawet był on wciągany. Pierwotni mieszkańcy obu Ameryk wierzyli, że tytoń pozwala im łączyć się z duchami przodków i doświadczać stanów niedostępnych dla zwykłych śmiertelników.

Sama roślina miała rosnąć dziko w obu Amerykach już od 8000 lat. Są to jednak informacje, których nie możemy potwierdzić w stu procentach.

 

Kto i gdzie odkrył tytoń?

Pierwszym Europejczykiem, który odkrył tytoń był Krzysztof Kolumb. Kiedy odkrywca przybył do Ameryki w 1492 roku, spotkał tamtejszą ludność i poznał ich kulturę. To właśnie tubylcy pokazali Kolumbowi liście tytoniu i pokazali mu jak go palić.

Powracający do Europy marynarze, przywieźli ze sobą tytoń, który stopniowo rozprzestrzenił się po Starym Kontynencie. Z racji tego, że są to pierwsze potwierdzone informacje, za miejsce, gdzie powstała historia palenia tytoniu uznaje się więc Amerykę Północną.

 

Jak początkowo palili Europejczycy?

Na północy Europy popularne stało się palenie fajki nabijanej tytoniem. Taki sposób spożywania tytoniu był spopularyzowany na północnym wybrzeżu Atlantyku. Z kolei Hiszpanie rozpowszechnili praktykę palenia cygar, którą podpatrzyli od ludzi zamieszkujących regiony wokół Karaibów. Były to dwa najpopularniejsze sposoby palenia tytoniu przez Europejczyków.

Tytoń palono także w postaci cygar, które robiono z liści bananowca. Wtedy jeszcze jednak palenie nie było rozprzestrzenione wśród wszystkich państw i klas społecznych. Dopiero w późniejszym czasie zaczęto szukać coraz to nowszych sposobów, które miały zmniejszyć koszt produkcji i efektywność palenia.

 

Kiedy i gdzie ludzie zaczęli uprawiać tytoń do palenia?

W XVII wieku nastąpił nagły wzrost popularności tytoniu — nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Już na początku wieku, tytoń był uprawiany w Indiach, Chinach, południowo-wschodniej Azji, na Bliskim Wschodzie oraz w Zachodniej Afryce.

Wraz ze wzrostem popularności palenia tytoniu, zaczęło powstawać coraz więcej plantacji tytoniu. Powstawały także zakłady, które zajmowały się produkcją glinianych lub fajek i innych akcesoriów, które umożliwiały palenie tytoniu.

Sprawdź, jak możesz zmienić smak i zapach tytoniu

 

Papierosy — luksus najwyższych klas społecznych

W XVIII wieku papierosy były produkowane ręcznie i były przeznaczone dla najbogatszych obywateli europejskich państw. Był to produkt luksusowy i drogi. Miał za zadanie umilać spotkania najzamożniejszych mężczyzn, którzy godzinami przesiadywali w specjalnych klubach i palili papierosy.

Jednakże okres ten nie trwał zbyt długo, ponieważ palenie stawało się coraz bardziej popularne wśród przedstawicieli wszystkich warstw społecznych. W późniejszym czasie zaczęto rewolucjonizować sposób wytwarzania papierosów i to zmieniło przemysł tytoniowy na zawsze.

 

Złoty wiek papierosów — pierwsze fabryki

Rozkwit ery przemysłowej to także rozwój przemysłu tytoniowego. Pierwsza fabryka papierosów została założona w Hawanie na Kubie w 1853 roku. Pierwszą maszyną do produkcji tytoniu był Bonsack.

Nazwano ją tak na cześć Amerykanina — Jamesa Bonsacka — który był jej twórcą. Maszyny te produkowały około 200 sztuk papierosów na minutę Dla porównania — współczesne maszyny są w stanie wyprodukować około 9000 sztuk papierosów na minutę. W 1890 roku powstała firma o nazwie American Tobacco Company (ATC).

Jej założyciel — James Buchanan Duke — wprowadził na rynek tanie papierosy masowej produkcji, a także zaczął stosować agresywną politykę marketingową. To właśnie on przyczynił się do tego, że w Stanach Zjednoczonych zaczęto odchodzić od palenia fajek i żucia tytoniu, na rzecz palenia tanich papierosów.

 

Wojna koncernów tytoniowych

W mniej więcej tym samym czasie, w Wielkiej Brytanii, Henry Wills rozpoczął produkcję papierosów. Wcześniej wspomniany Duke również chciał wkroczyć na rynek Brytyjczyków, co spotkało się ze sprzeciwem ze strony Willsa i innych brytyjskich producentów. W rezultacie Anglicy połączyli swoje siły i stworzyli Imperial Tobacco Company.

W 1902 roku strony doszły do porozumienia, które gwarantowało obopólne korzyści. Duke i jego American Tobacco Company przejął rynek amerykański, a Wills i Imperial Tobacco Company zajęli się dystrybucją na rynku europejskim. W wyniku porozumienia powstała British-American Tobacco Company, która była połączeniem sił obu gigantów tytoniowych.

 

Rozwój produkcji masowej

Połączenie się dwóch głównych producentów papierosów sprawiło, że stali się oni gigantem tytoniowym. Zaczęli sprzedawać swoje papierosy na całym świecie — głównie do Indii, Chin i kolonii brytyjskich.

Zaczęto budować liczne fabryki, które były miejscem zatrudnienia wielu ludzi. Dzięki rewolucjonizacji produkcji tytoniu, papierosy stały się tanie i bardzo popularne na całym świecie. Wzrost popytu na papierosy spowodował jeszcze prężniejszy rozwój produkcji.

Papierosy zaczęły być wytwarzane na skalę masową. Najlepszym przykładem tego, w jakim kierunku poszedł przemysł tytoniowy jest fakt, że British Tobacco Company, w samym 1999 roku, wyprodukował ponad 800 miliardów sztuk papierosów i rozdystrybuował je na całym świecie.

 

Najbardziej znani przeciwnicy palenia tytoniu w historii

Pierwszym znanym przeciwnikiem nowej (na tamte czasy) mody palenia tytoniu był król Anglii — Jakub Stewart I. Napisał on nawet traktat pt. „Odpór dany tytoniowy”, w którym wyrażał swoją niechęć do palenia tytoniu.

Ogólna niechęć do palenia była domeną najbardziej znanych tyranów. Współczesnymi przeciwnikami palenia tytoniu byli m.in. Napoleon Bonaparte, Józef Stalin czy Adolf Hitler. Co ciekawe, ostatni z przywódców pozwalał palić w swoim towarzystwie jedynie Mussoliniemu. Jednakże nie wszyscy dyktatorzy potępiali palenie tytoniu. Jednym z dyktatorów, który uwielbiał palić papierosy, był Mao Zedong.


Taka jest krótka historia tytoniu na całym świecie, dzisiaj możesz zamówić tani tytoń w kilka minut i mieć go już następnego dnia!

 

 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe