Najmłodsi zaśpiewali hymn tak, że łza się zakręciła w oku

  • 02.08.2021, 07:53
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Najmłodsi zaśpiewali hymn tak, że łza się zakręciła w oku Fot. haloGorlice
Wczoraj o godzinie 17 na chwilę zamarła cała Polska. Wszystko po to, by oddać hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego, który 77 lat temu podnieśli oręż, by sprzeciwić się niewoli.

 

Równo o godzinie 17 w całej Polsce zawyły syreny upamiętniające zbrojne wystąpienie, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie. Miało ogromne znaczenie moralne i polityczne, chociaż słabo uzbrojeni powstańcy prowadzili walkę skazaną na militarną przegraną. Skapitulowali po 63 dniach, ale pamięć o ich walce jest jedną z najważniejszych, choć tragicznych, kart naszej historii.

 

Cały hymn odśpiewany na kilkaset gardeł wyciskał łzy

Jednym z miejsc, w którym upamiętniono walczących w 1944 roku był Park Miejski. Organizatorzy Gorlickiego Biegu w hołdzie Powstańcom Warszawskim także upamiętnili cześć walczących. Tuż przed startem Biegu Malucha wszystkich uczestników spotkania zaproszono na skwer, tuż przed pomnikiem, gdzie równo o 17 pochylono flagi, a czerwone i czarne race rozświetliły instalację przygotowaną na tę chwilę. Powietrze przecinały tylko dźwięki syren alarmowych.

Gdy syreny umilkły rozbrzmiały pierwsze takty Mazurka Dąbrowskiego. Kilkaset osób zgromadzonych w parku odśpiewało pełne cztery zwrotki hymnu Polski zachowując powagę chwili.

Najmłodsi zasłużyli w tym miejscu na pochwałę: nie tylko stali na baczność, ale zachwycali znajomością tekstu i melodii hymnu.

Niektórym wzruszenie odbierało głos, ale każdy, kto był tam obecny z pewnością poczuł dumę.

 

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Andrzej
Andrzej 02.08.2021, 17:07
Bez przesady ...Co roczny quasi spektakl kibolski . Niech te '' narodowe gorlice '' raczej pozostaną przy sprzątaniu i plewieniu cmentarzy wojennych . No , ale jak widać wolą swoim pociechom wpajać happeningowy patriotyzm ...ps Czy była przy tym straż pożarna ?!..
Obecny
Obecny 02.08.2021, 18:41
Niedobrze sie robi jak sie to czyta😳 NG piekna inicjatywa 👏
Gorlicki patriota
Gorlicki patriota 02.08.2021, 09:21
Szacunek dla Narodowych Gorlic za coroczna pamiec o Bohaterach

Pozostałe