Jak będzie wyglądała nauka szkolna od 1 września? Pojawiły się nowe wytyczne

 • 02.08.2021, 18:38
 • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Jak będzie wyglądała nauka szkolna od 1 września? Pojawiły się nowe wytyczne Fot. ilustracyjne/ unsplash
Już za kilka tygodni uczniowie sprawdzą, czy wiedza, którą nabywali głównie zdalnie, została w ich pamięci. W tym samym czasie nauczyciele będą stawać na głowie, by zapewnić wszystkim bezpieczeństwo, także w wymiarze epidemiologicznym. Czy opublikowane właśnie wytyczne pomogą im w tym?

 

Dziś na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiły się nowe wytyczne, które mają obowiązywać w szkołach od pierwszego września b.r.

Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym.

Są dostępne on-line >>>Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września

Jak czytamy na stronie:

Wytyczne zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli po powrocie do stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym. W wytycznych podkreślono również, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej działania w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego należy łączyć z dbałością o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. 

W zaleceniach ogólnych znalazły się informacje dotyczące dezynfekcji, higieny, wietrzenia, stosowania maseczek ochronnych oraz zachowywania dystansu społecznego. Rekomendowane jest także szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.

 

Co znajdziemy w wytycznych?

Zakres zaleceń jest dość szeroki i dotyczy:

 • organizacji zajęć, 
 • higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni,
 • gastronomii,
 • postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników. 

Autorzy zaleceń sugerują m.in. by w miarę możliwości uczniowie docierali do szkoły pojazdami prywatnymi, rowerami, hulojnagami, a tylko w ostateczności transportem publicznym. Znajdujemy też m.in. zalecenia związane z korzystaniem przez uczniów z maseczek w przestrzeniach wspólnych, propozycję pozostawania poszczególnych grup klasowych w tym samym pomieszczeniu i jeśli to możliwe, nie zmienianie się nauczycieli prowadzących zajęcia z daną grupą. W miarę możliwości każda z klas powinna mieć ustalony indywidualny harmonogram pracy, tak, by ograniczyć spotkania z przedstawicielami innych klas. 

Podstawą działania szkół ma być nadal dezynfekcja, dystans i higiena. Uczniowie mają mieć też szeroki obowiązek stosowania maseczek, a pomieszczenia szkolne mają być często wietrzone.

Szczegółowo w zaleceniach wyjaśniono kwestie:

 • instrukcji mycia rąk, 
 • instrukcji dezynfekcji rąk,
 • instrukcji prawidłowego zdejmowania maseczki,
 • instrukcji prawidłowego zdejmowania rękawiczek,
 • wykazu produktów biobójczych,
 • zaleceń w zakresie systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

 

Chociaż minęła dopiero połowa wakacji, przygotowania organizacyjne, związane z nowym rokiem szkolnym będą teraz w centrum zainteresowania wielu osób. Podobne zalecenia, które pojawiały się kilka miesięcy temu od początku były krytykowane jako mało realistyczne. Czy podobnie będzie z wytycznymi, które opublikowano dzisiaj?

 

Źródło info: www.gov.pl

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Abc
Abc 03.08.2021, 11:45
Nie mam zamiaru stawać na głowie. Nauczyciel ma uczyć a warunki do pracy ma zapewnić starostwo, powiat, dyrekcja i administracja szkolna.
Realista
Realista 03.08.2021, 07:59
Pomijając kwestię obojga rodziców pracujących, w większości jednak tylko jeden rodzic pracuje a przeważnie mama zostaje w domu. Widać, więc, że są ogromne braki edukacyjne u rodziców skoro nie nadążają za lekcjami online, i nie są w stanie czasem dziecku pomóc. Wygląda to conajmniej komicznie, ale jestem bardzo ciekawy ile wszyscy wytrzymają nauki stacjonarnej w takiej formie.
Staszek
Staszek 02.08.2021, 21:38
Cyt, ..Jak prawidłowo myć ręce, jak prawidłowo zdejmować maseczki, jak zdejmować rękawiczki itp; i,, Żenada... robią z nas kretynów. Czy Koncerny Farmaceutyczne nie zarobiły jeszcze wystarczająco.
A tak w ogóle Dzieci muszą wrócić do Szkół, kwestia szczepienia jest decyzją każdego człowieka. Zdrówka życzę i mniej TVP.
PI
PI 02.08.2021, 21:16
Na papierze wszystko będzie ok a rzeczywistość...

Pozostałe