W stronę centralizacji systemu szkolnictwa? Sprzeciw Zarządu Powiatu Gorlickiego

  • 03.08.2021, 11:39
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

W stronę centralizacji systemu szkolnictwa? Sprzeciw Zarządu Powiatu Gorlickiego Fot. ilustracyjne/ unsplash
Na stronie Starostwa pojawiła się informacja, będąca wynikiem analizy treści projektu ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Część zapisów budzi aprobatę, ale w odniesieniu do niektórych wyrażono stanowczy sprzeciw.

 

28 lipca Zarząd Powiatu spotkał się i przeanalizował nowe propozycje nowelizacji ustawowych związanych z polskim systemem edukacji.

Jak czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Gorlicach:

Zarząd Powiatu Gorlickiego po zapoznaniu z Projektem ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, z wyrazem aprobaty przyjął proponowane kierunki zmian w projekcie w/w ustawy.

Zarząd wyraził natomiast dezaprobatę w odniesieniu do zapisów dotyczących konieczności uzyskania pozytywnej opinii Kuratora Oświaty, w przypadku zmiany sieci i organizacji szkół oraz zasad wyboru lub odwołania dyrektora szkoły.
Proponowane zapisy stanowią o zamiarze centralizacji zarządzania systemem edukacji, marginalizując przy tym rolę samorządów. Każda propozycja zmiany w sieci i strukturze szkół będzie ostatecznie uzależniona od decyzji Kuratora Oświaty, a jego nadmierny, niczym nieuzasadniony wpływ na wybór dyrektora szkoły nie spowoduje wzrostu jakości edukacji, a wręcza odwrotnie, z systemu może odejść część wartościowych osób.

 

Jak podkreślono w treści ustaleń:

Samorządy winny mieć decydujący głos w zakresie organizacji oświaty, zwłaszcza w obliczu zmian demograficznych i ekonomicznych. Osiągnięcie równowagi i sukcesu w działalności szkół i placówek oświatowych wymaga współdziałania wszystkich podmiotów, właściwej delegacji uprawnień a zarazem odpowiedniego finansowania.

 

Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

~~~~ja
~~~~ja 04.08.2021, 10:25
Zapewne nie podoba się, że centralizacja mogłaby działać przeciw czemuś takiemu jak chora a wręcz żałosna wymuszona "tolerancja" czyli tak naprawdę niczym nieuzasadnione lepsze (nie równe) traktowanie osób z pewnych kręgów pod groźbą różnych konsekwencji.

Pozostałe