Zew natury czy zwykły brak kultury? Panowie, my TO widzimy

  • 05.08.2021, 15:20
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Zew natury czy zwykły brak kultury? Panowie, my TO widzimy Fot. haloGorlice
Może i redakcyjna prywata, ale i ważny apel: Panowie, toalety publiczne są ogólnodostępne i jest ich wiele. Są nawet bezpłatne i nie ma potrzeby robić tego publicznie.

 

Oddawanie moczu w miejscach publicznych może być tematem na ciekawą lekturę. Opasłe tomy można by spisać na podstawie notatek straży miejskiej i policjantów, którzy spostrzegli, poczekali, a następnie sprawców ukarali mandatami. Mimo podobnej pokusy, panie wydają się bardziej zdeterminowane, by poszukać miejsc powszechnie uznawanych za przeznaczone do dokonywania w nich czynności fizjologicznych.

Źadna aplikacja do wyszukiwania toalet publicznych nie pomoże, jeśli w pobliżu stanie kuszące drzewo bądź pojawi się kiosk ruchu, który z nieznanych nam przyczyn, jest tak atrakcyjnym dla panów miejscem.

 

Ukrywają się za nim regularnie, dyskretnie, ale ten żywopłot w końcu uschnie

Cóż: ludzka sprawa i jak przyciśnie, nie ma na to mocnych. Nawet najlepszy gospodarz czasem do domu nie dowiezie... I cóż, że za cienką ścianką pracuje kobieta, a dokoła dzieci, młodzież, spacerowicze i tłum oczekujących na autobus.

Powiedzmy to krótko: niehonorowo jest sikać w miejscach publicznych. Kilkuletnie dzieci z dumą uprzedzają o tym, że czują pewną potrzebę. Z radością oznajmiają, że jeszcze chwilę wytrzymają: pochwała rodzica, który zdąży dotrzeć z nim do toalety jest dla nich bezcenna. Dorośli nie dostają nagród za oddawanie moczu w toaletach (sukcesem zaczyna być to dopiero w wieku podeszłym, ale to zdecydowanie nie starsi panowie odczuwają poszukują ulgi w pobliżu redakcyjnych okien...). Co gorsze, czasem ktoś wymaga od nich nawet uiszczenia opłaty za skorzystanie z przybytku!

 

Piramida Maslowa jest jednak bezlitosna: fizjologia to podstawa

Z tego też względu w przestrzeni miejskiej, blisko centrum jest kilka miejsc ulgi, zwanych też toaletami publicznymi. Odwiedzaliśmy je w ubiegłym roku i ocenialiśmy ich czystość, dostępność, cenę. W trasę musimy chyba wyruszyć ponownie, bo trudno pisać o wzniosłych problemach gdy u podstaw ruina.

Tymczasem zaś będziemy obserwować. Może zrobimy zdjęcie, a może po prostu pomachamy ręką i się uśmiechniemy?
Ostateczna decyzja należy zawsze do Was.

 

Miejska legenda

Na zakończenie ciekawostka: jedna z płatnych (ale tanich!) toalet publicznych w Gorlicach obiecuje, że po wrzuceniu monety jesteśmy przez określony czas zablokowani od zewnątrz. Możemy w dowolnej chwili opuścić ją naciskając klamkę od środka. Jeśli jednak ktoś nieświadomy naszej obecności, wrzuci monetę i naciśnie na klamkę, blokada zostanie zwolniona. Wówczas dwóch ludzi w potrzebie spotka się w dość niekomfortowej sytuacji i popatrzy sobie głęboko w oczy...

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ja
ja 09.08.2021, 11:15
...bo sikać tez trzeba umieć ...
GOR
GOR 07.08.2021, 10:57
Znaleźć miejscówkę żeby się za bardzo w oczy nie rzucać i sikam. Ale ludzie mają problem tak jak by każdy tego nie robił min raz dziennie. Mi tylko przeszkadza jak żul szcza na środku rynku czy ktoś elementy użyteczności publicznej obsikuje ale reszta ...a co mnie to
dno i upadek
dno i upadek 05.08.2021, 22:17
Przynajmniej nie wystawił instrumentu przy ludziach,jak zdarzyło się ostatnio kompletnie napranemu gościowi pod sklepem hitpol na maja, gdy obok przechodziły dzieci...Pytam się gdzie są służby i dlaczego nie reagują na nieobyczajne zachowanie
Miagi
Miagi 06.08.2021, 08:44
To zareaguj. Zwróć uwagę, kopnij w tyłek albo wytrzyj jego mordę w te siki. W przypadku żula policja może dać mu najwyżej mandat, na który szkoda papieru.
ta jasne i co jeszcze
ta jasne i co jeszcze 09.08.2021, 23:44
żeby mnie oszczał albo pobił? dzięki za takie rady..
On
On 05.08.2021, 20:22
Dno wypociny. Wzywam do usuniecia zdjecia ze swojego aparatu!
Marchewka
Marchewka 05.08.2021, 18:59
Pisząc o tym że ludzie załatwiają się poza toaletami , w momencie gdy w mieście brakuje toalet , jest chyba naciąganiem artykułu na siłę.
HellOKitty
HellOKitty 05.08.2021, 19:23
ale jak brakuje - są i to kilka blisko centrum. sikanie jest normalne. ale robienie tego tak jak tu pokazano, to po prostu żenada: toaleta jest przy kościele, w galerii handlowej, a za złotówkę wpuszczą Cię tez do kazdej restauracji (chyba nawet w kebabie obok mozna skorzystac) wystarczy chciec być kulturalnym człowiekiem
adswqw
adswqw 05.08.2021, 18:18
Zajmij się babo swoim życiem!!!!!
Grubcio Bączek
Grubcio Bączek 05.08.2021, 18:55
Komentarz wyżej... Wchodnio brzmiące imie komentatora: adswqw

Ohoho! Poziom kultury... Żenujacy.
GLO
GLO 05.08.2021, 16:46
pierdoły budujecie a WC nie ma tam gdzie trzeba
Ona
Ona 05.08.2021, 16:08
Tam brakuje WC.
Ala
Ala 05.08.2021, 18:15
Jest WC w Galerii Gorlickeij
Ona
Ona 06.08.2021, 13:21
Widać że brakuje akurat na przestanku dla czekających na Autobus.
~~~~ja
~~~~ja 05.08.2021, 15:46
Może i w centrum jest kilka toalet ale spróbujcie taką znaleźć np. w okolicach dworca (chyba, że ostatnio coś się zmieniło). No chyba że uważacie, że każdy podróżny po kilku godzinach jazdy spokojnie dojdzie do centrum i tam załatwi swoją potrzebę? Jeżeli tam nadal nie ma toalet, bo na pewno był okres kiedy nie było to dodatkowo wstyd ale dla MIASTA... i wcale w tych okolicach nie dziwiłby mnie taki widok nawet załatwiających się trzeźwych osób.
Dodam, że w wielu autobusach jadących w dłuższą trasę teoretycznie są toalety tylko co z tego jak nieczynne.
pavlos
pavlos 08.08.2021, 21:45
w okolicach dworca to niedaleko jest KAŁfland
strona wuwuwu
strona wuwuwu 05.08.2021, 19:54
Toalety były za czasów PKS. Teraz się nie opłacają? Może nie, ale wizerunkowo to już jest porażka. Szczególnie w mieście, które podobno chce stawiać na turystykę.
Chyba, że chodzi o turystykę ekstremalną. Ale o tym trzeba przyjeżdżających uprzedzić.
Polak
Polak 09.08.2021, 12:38
Nawet jeśli publiczne toalety się nie opłacają ekonomicznie, to warto żeby były. Gęsto i często. Nie mówię tutaj oczywiście o tym, żeby stała na każdym przystanku czy skrzyżowaniu. Ale chociaż jedna na kilkanaście ulic, niewielka gdzie są dwie kabiny - jedna dla pań, druga dla panów (tak, pisuar jest zbędny, nie spotkałem jeszcze żeby chłop sobie pisuar w domu montował. Chyba że szcza do umywalki) i sprawa załatwiona.
Natomiast uważam, że wszelkiej maści sklepy wielkopowierzchniowe jak lidle czy biedronki powinny posiadać obowiązkowo toalety dla klientów i miejsce do przewijania/karmienia małych dzieci.
Nie, nie jestem lewakiem.

Pozostałe