Pod wczorajszym wywiadem z mężczyzną, który postanowił nie poddać się szczepieniu, prowadziliście bardzo interesującą dyskusję. W jej centrum stał problem: czy szczepienie się jest rzeczywiście kwestią odpowiedzialności zbiorowej czy też powinniśmy przyjąć perspektywę pojedynczej osoby i właśnie nią się kierować? Czy interes jednostki jest ważniejszy niż interes zbiorowości czy w tym przypadku nie możemy tego w taki sposób przedstawiać?
Samorządy zachęcają jak umieją
W czasie czekających nas dożynek uczestnicy imprez będą mogli skorzystać z zaproszenia do szczepienia jednodawkowym produktem Johnson&Johnson. Mimo, że to tylko zachęta i podkreślana jest dobrowolność szczepienia, presja wydaje się coraz większa.
Liczby mówią same za siebie: tempo szczepień spada. Na stronie rządowej liczby zmieniają się nieznacznie. Pojawił się bardzo ciekawy wskaźnik związany z dynamiką szczepień w poszczególnych gminach.
Sprawdzamy dane aktualne na godzinę 13 (13 sierpnia):
- miasto Gorlice – 42% zaszczepionych pełną dawką (przyrost osób w pełni zaszczepionych od 1 sierpnia: 0,87)
- gmina wiejska Gorlice – 34,7% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 1,07)
- gmina Sękowa – 36% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 1,46)
- gmina Biecz – 31% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 1,53)
- gmina Uście Gorlickie – 30,1% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 1,28)
- gmina Bobowa – 33,2% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 2,55)
- gmina Łużna – 31,4% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 1,49)
- gmina Lipinki – 28,3% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 0,9)
- gmina Moszczenica – 29,3 zaszczepionych pełną dawką (przyrost 1,21)
- gmina Ropa – 25,1% zaszczepionych pełną dawką (przyrost 0,99)
Nie działa ani kij ani marchewka?
Magicznego poziomu 70% wyszczepionych na razie nie udało się osiągnąć w żadnej gminie. Najbliżej są obecnie Podkowa Leśna, Warszawa i Poznań (gminy miejskie). W trzech gminach w Polsce nie osiągnięto jeszcze poziomu 20% wyszczepionych: to gminy wiejskie: Czarny Dunajec, Biały Dunajec i Jeżowe). Nie zachęcają nagrody rzeczowe ani finansowe. Niedawno pojawił się kolejny pomysł: zachęta do szczepienia nie ma wychodzić od rządu czy samorządowców, ale najbardziej zaufanych członków społeczności: druhów OSP.
Jak czytamy na stronie Konkursu #SzczepimySie z OSP:
#SzczepimySię z OSP
Program #SzczepimySię z OSP składa się z 3 części:
- Premia na Start: 3 tys. zł dla jednostki OSP za pomoc w wykonaniu 50 szczepień pierwszą dawką.
- Premia za Szczepienia OSP: 20 lub 40 zł (w zależności od wieku zaszczepionej osoby) dla OSP za pomoc w zaszczepieniu każdej kolejnej osoby.
- Konkurs OSP na Medal #SzczepimySię: ogólnopolski konkurs na 300 najlepszych jednostek OSP według liczby zrealizowanych szczepień.
W konkursie zdecydowała się wziąć udział także jednostka z naszego powiatu: OSP Uście Gorlickie. Na razie na stronie konkursu widzimy tylko 44 jednostki, które punktowały w konkursie. Paradoksalnie zaś: im mniej uczestników, tym większa szansa, że właśnie do naszych ochotników trafią nagrody finansowe. Konkurs potrwa do końca października 2021 r. Trudno się dziwić uczestnikom: członkowie OSP zabiegają o środki na swoją działalność wszelkimi możliwymi sposobami. Czy ten pomysł pozwoli jednak w istotny sposób zwiększyć poziom wyszczepienia w poszczególnych gminach?
Nowe pomysły obijają się o mur decyzji, które w większości przypadków zostały już podjęte. Kolejne projekty i propozycje związane ze szczepieniami pojawiają się praktycznie z dnia na dzień.
Ostateczne jednak rozwiązania są tylko dwa: szczepimy się bądź nie. Nadal w pełni dobrowolnie, nadal w poczuciu wolności, ale z narastającym poczuciem presji i niepewności: jakie jeszcze metody przekonywania można będzie wykorzystać, by przekonać nieprzekonanych?
Źródło info: www.gov.pl









![Wspomnienia wracają, tu uczyły się pokolenia. Co pamiętasz z życia gorlickiej „Dwójki”? [QUIZ] zdjęcie przedstawia budynek w mieście, przed którym stoją samochody](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-wspomnienia-wracaja-tu-uczyly-sie-pokolenia-co-pamietasz-z-zycia-gorlickiej-dwojki-quiz-1768297468.jpg)

![Co? Gdzie? Halo! Ciekawe repertuary kin w powiecie gorlickim oraz wystawy czasowe [WTOREK, 13 stycznia 2026] zdjęcie przedstawia śpiące pieski](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-ciekawe-repertuary-kin-w-powiecie-gorlickim-wtorek-13-stycznia-2026-1768293465.jpg)
![Piesek beagle błąka się po Gorlicach [FOTO] Zdjęcie przedstawia psa beagle](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-piesek-beagle-blaka-sie-po-gorlicach-1768293087.jpg)


![Apele nie pomagają. Są tacy, którzy nie widzą problemu w trzymaniu psów w śniegu. Tak było w Wójtowej [FOTO] zdjęcie przedstawia ludzi i psy na śniegu](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-apele-nie-pomagaja-sa-tacy-ktorzy-nie-widza-problemu-w-trzymaniu-psow-w-sniegu-tak-bylo-w-wojtowe-1768217900.jpg)


![Zaginął mieszkaniec Lipinek [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia portret mężczyzny z napisem zaginiony](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zaginal-31-letni-mieszkaniec-lipinek-1767340396.jpg)
![Dramatyczne zdarzenie w Zagórzanach. Na miejscu LPR [AKTUALIZACJA] śmigłowiec w locie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-dramatyczne-zdarzenie-w-sasiednim-powiecie-na-miejscu-lpr-aktualizacja-1767549649.jpg)

![Tragiczny początek nowego roku. Śmiertelny wypadek na DW977 [FOTO] zdjęcie przedstawia ratowników medycznych](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-tragiczny-poczatek-nowego-roku-smiertelny-wypadek-na-dw977-foto-1767249961.jpg)

![Jeśli ktoś nie pomoże tym psom, to zamarzną na śmierć dziś w nocy [AKTUALIZACJA] Jeśli ktoś nie pomoże tym psom, to zamarzną na śmierć dziś w nocy [AKTUALIZACJA]](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-jesli-ktos-nie-pomoze-tym-psom-to-zamarzna-na-smierc-dzis-w-nocy-1767882107.jpg)

Napisz komentarz
Komentarze