Już w niedzielę biecki ratusz zostanie podświetlony na czerwono. Dlaczego?

  • 20.08.2021, 17:26
  • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

Już w niedzielę biecki ratusz zostanie podświetlony na czerwono. Dlaczego? Fot. ilustracyjne
Obchody dnia 22 sierpnia doskonale wpisują się w aktualny kalendarz wydarzeń związanych z rocznicą likwidacji gett w naszym regionie. Każdy gest solidarności i idące za nim czyny są bardzo ważne.

 

22 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Tak jak w roku ubiegłym, organizacją tegorocznych obchodów dowodzi Laboratorium Wolności Religijnej, które działa w ramach Fundacji „Pro Futuro Theologiae”.

Celem Laboratorium jest prowadzenie oddziaływań, które będą zmierzały do zapobiegania wszelkim szkodliwym działaniom wymierzonym w osoby wierzące. Chodzi o zwalczanie uprzedzeń, walkę ze stereotypami, zapobieganie mowie nienawiści i walkę ze wszelkimi formami ostracyzmu społecznego, dyskryminacji, a nawet aktami fizycznej przemocy, które pojawiają się ze względu na wyznanie bądź prezentowany światopogląd religijny.

Jak informują organizatorzy obchodów dnia 22 sierpnia:

Prześladowania dotykają przedstawicieli różnych wyznań, ale aż 80% z nich to chrześcijanie.

 

Włączenie się w obchody Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie przyjmuje różną formę. Najbardziej widoczne są jednak czerwone iluminacje pojawiające się na budynkach na terenie całego kraju. Jest to forma solidarności i pewna deklaracja: sprzeciwiamy się działaniom, które są wymierzone w osoby deklarujące przywiązanie do konkretnego wyznania i podejmujących określone praktyki religijne.

Udział w akcji bierze m.in. Gmina Biecz, gdzie 22 sierpnia o godzinie 21 na czerwono zostanie podświetlony miejski ratusz.

Gmina Biecz włączając się do akcji chce zwrócić uwagę na ten problem i dać wyraz niepokoju i sprzeciwu na brak szacunku, dyskryminację, wrogość czy nienawiść w stosunku do osób wierzących.

 

Źródło info: UM Biecz

Justyna Miarecka

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Romek
Romek 21.08.2021, 08:20
Fajna ta walka z dyskryminacja. Na Muzułmanina nie wolno powiedzieć złego słowa, a na chrześcijan można płuc kwasem.
Olo
Olo 20.08.2021, 17:44
pewnie w hołdzie izraelowi

Pozostałe