Sidur Przechodniów w finale prestiżowego konkursu. Zagłosuj i wygraj wycieczkę

  • 27.08.2021, 12:13
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Sidur Przechodniów w finale prestiżowego konkursu. Zagłosuj i wygraj wycieczkę Fot. haloGorlice
„Modernizacja roku i budowa XXI wieku” to konkurs, w którym zgłaszane są inwestycje, którym poszczególne samorządy chcą się pochwalić. To miejsca ważne, ale i piękne, niektóre z nich to odnowione budynki użyteczności publicznej, a inne: tak jak nas Sidur, miejsca pamięci.

 

To już XXV edycja tego konkursu. Internetowe głosowanie sprzyja promocji regionu, jednak zwycięzców wyłania ostatecznie Kapituła Konkursu.

 

Sidur Przechodniów – Latarnia Nieobecnych z nadziejami na zwycięstwo

Miasto Gorlice zgłosiło do tego konkursu inwestycję przygotowaną w ramach projektu „Gorlice. Przeszłość/Przyszłość – żydowska historia ocalona”. Tuż przed wejściem na gorlicki kirkut powstał Sidur Przechodniów: pomnik, który stał się jednocześnie sposobem na wyeksponowanie i zabezpieczenie macew, które wcześniej składowano na terenie cmentarza żydowskiego.

Jak opisuje miasto w konkursowej prezentacji:

Pomnik posiada ściany w rzucie odzwierciedlającym kształt „Gwiazdy Dawida”, zwieńczony belkami tworzącymi dwa przenikające się trójkąty równoboczne, z czterema otwartymi wejściami. Pomnik wykonany jest w elewacji z surowego betonu. Na ścianach zewnętrznych, na kotwach zawieszone są tablice nagrobne – odrestaurowane macewy, wydobyte podczas prac przy ul. Strażackiej. Pod tablicami zawisły metalowe tabliczki z wygrawerowanymi tłumaczeniami tekstów z macew. Wnętrze pomnika zdobi świecznik stalowy, ocynkowany, obsadzony w betonowym fundamencie, przeznaczony do palenia świec podczas modlitw i uroczystości. Budowlę oświetlają lampy zlokalizowane w spodniej części gzymsu, sterowane za pomocą zegara zmierzchowego i czujek ruchu.

 

Prosta forma zachwyciła już wielu odwiedzających to miejsce. Pomnik jest nowoczesny, ale na wskroś przepełniony informacjami o przeszłości regionu. To ważne miejsce pamięci, które opowiada historię wielokulturowego miasta, z którego niemal z dnia na dzień zniknęli przedstawiciele jednej społeczności.

 

Czy Sidur da Gorlicom zwycięstwo?

To unikatowy projekt, więc i nadzieje są spore. Chociaż głosy internautów nie decydują o ostatecznym rozstrzygnięciu, to warto wziąć udział w konkursie. Na głosujących czekają nagrody. Są to trzy dwuosobowe zaproszenia na Galę na Zamku Królewskim w Warszawie na 2022 rok, dwudniowy wyjazd na wizytacje obiektów z Jury Konkursu (nocleg, przejazd, wyżywienie) oraz katalog pokonkursowy.

Swój głos możecie oddać >>>TUTAJ

Więcej informacji o konkursie możecie znaleźć w regulaminie konkursu dostępnym >>>TUTAJ

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Won
Won 29.08.2021, 13:48
Protestuje! To żaden "nasz" jak to redakcja ujeła pomnik pamięci. Nie wiem kto to sponsoruje i buduje, ale większość naszego społeczeństwa jest przeciwna promowaniu żydów. Więc przestańcie o nich pisać.
Polak
Polak 27.08.2021, 15:38
Lansowanie żydostwa na siłę... :(
Andrzej
Andrzej 29.08.2021, 14:04
Najbardziej lansowanym żydem w naszym kraju, to bezapelacyjnie ten z krzyża ...ps. A w niedzielę razem z tobie podobnym ''polactwem'' padniecie przed nim na kolana w kościele ...

Pozostałe