Spotkanie autorskie z Moniką Sznajderman

  • 08.09.2021, 08:04
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Spotkanie autorskie z Moniką Sznajderman Fot. ilustracyjne/unsplash/materiały promocyjne
To już dzisiaj! O godzinie 19 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Uściu Gorlickim odbędzie się spotkanie z Moniką Sznajderman, wielokrotnie nagradzaną autorką, antropolożką kultury, redaktorką naczelną wydawnictwa Czarne.

 

Wydawnictwo Czarne oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Uściu Gorlickim serdecznie zapraszają na spotkanie z Moniką Sznajderman, autorką książki „Pusty las”.

8 września (środa), godz. 19
Gminna Biblioteka Publiczna w Uściu Gorlickim
Świetlica od Juniora do Seniora – Aula

 

Monika Sznajderman jest antropolożką kultury. Stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie.

Jest autorką wielu publikacji, m.in.:

  • Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS (1994)
  • Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej (1998)
  • Błazen. Maski i metafory (2000)
  • Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna (2016)
  •  Pusty las (2019)

 

Redaktorka kilku antologii esejów, m. in. Nostalgia. Eseje o tęsknocie za komunizmem, Znikająca Europa (z Kathariną Raabe), Jako dowód  i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury (z Magdaleną Budzińską) i Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (z Magdaleną Kicińską).

Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne. Za książkę Fałszerze pieprzu uhonorowana Nagrodą im. Marii i Łukasza Hirszowiczów, Nagrodą Literacką Miasta Radomia oraz Nagrodą im. Jerzego Turowicza.

Została również wyróżniona przez Kapitułę i Dyrekcję Fundacji im. Jerzego Bonieckiego – Polcul za działalność społeczną, wydawniczą oraz popularyzację czytelnictwa, a także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej Nike, nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Laureatka nagrody „Portrety 2019” przyznawanej przez Miesięcznik „Kraków” za książkę Pusty las. Książka ta znalazła się również w finale Nagrody Literackiej Nike. W 2020 roku została laureatką Nagrody im. Václava Buriana za wkład w dziedzinie kultury do dialogu środkowoeuropejskiego.

Urodziła się w Warszawie, od ponad trzydziestu lat mieszka w Beskidzie Niskim.

 

Źródło info: Wydawnictwo Czarne

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe