Nie chcemy wprowadzać prohibicji! Chcemy bezpiecznych dróg...

  • 10.09.2021, 07:08
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Nie chcemy wprowadzać prohibicji! Chcemy bezpiecznych dróg... Fot. UM Gorlice
Ruszył nabór do XIV edycji kampanii społecznej "Trzeźwa Małopolska. No Promil – No Problem."

 

To kampania, która ma być źródłem odwagi

Nie ma tygodnia, byśmy nie informowali o sytuacjach, w których pijani kierowcy zostali zatrzymani na drogach naszego powiatu. O tym, jak jest to poważny problem wiemy praktycznie od zawsze. Hasło starej kampanii „Pijani kierowcy wiozą śmierć” dobrze oddawało zagrożenie, które pojawia się w chwili, gdy osoba po spożyciu alkoholu decyduje się usiąść „za kółkiem”. Niedawne wydarzenia pokazują zaś, że pokusa nie omija ani zwykłych ludzi ani celebrytów...

Celem kampanii „No promil – no problem” jest

  • ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy będąc pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych;
  • oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy.

Każdy z nas może w pewnym momencie stać się tym, który powstrzyma pijaną osobę przed rozpoczęciem bądź kontynuowaniem jazdy samochodem.

 

Odwagi!

Jak wskazuje policja małopolska na podstawie swoich statystyk, w samej Małopolsce co 4 wypadek drogowy spowodowany jest przez młodego kierowcę. Z analiz wynika, że prawie 29% wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących stanowią tzw. młodzi kierowcy w wieku 18 – 24 lata!

To powoduje, że szczególnie ważne są oddziaływania profilaktyczne kierowane do osób młodych. Społeczna odwaga do mówienia „nie” pijanym kierowcom to jednak wyzwanie dla każdego z nas.

 

Kampania No promil – no problem w Gorlicach

Głównym inicjatorem kampanii jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych z Wieliczki  „Solny Gwarek”, a partnerami są: Gmina Wieliczka, Instytut Rozwoju Społecznego oraz gminy małopolskie, które wyraziły chęć przystąpienia do tej akcji.

Miasto Gorlice już czternasty rok z rzędu uczestniczy w kampanii. W ramach kampanii przewidziane są następujące działania:

  • edukacja i promowanie trzeźwości na drogach poprzez dystrybucję materiałów (broszur, ulotek, filmu) w ośrodkach pomocy społecznej, w punktach konsultacyjnych, w urzędach administracji publicznej, placówkach służby zdrowia,
  • konkursy "No promil – No problem" w szkołach i przedszkolach  na terenie Miasta Gorlice,
  • koordynacja działań realizowanych w szkołach na terenie gminy,
  • publikacja informacji o kampanii na stronach internetowych miasta oraz w lokalnej prasie i mediach.

Akcja prowadzona jest pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Gorlice.

Na >>>stronie internetowej kampanii będziecie mogli śledzić wydarzenia zorganizowane w innych gminach.

 

Nie chcemy wprowadzać prohibicji. Chcemy bezpieczniejszych dróg, po których chodzą nasze dzieci, po których my sami jeździmy.
Chcemy, aby wsiadający „za kółko” był trzeźwy –  bo życie naszych (i Twoich) bliskich jest ważniejsze, niż chwilowa przyjemność "promilowego kierowcy"!

bezpromilowo = bezproblemowo!

 

 

Źródło info: UM Gorlice, Strona kampanii „No promil-no problem”

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Turystka
Turystka 10.09.2021, 17:55
Zmniejszyć sprzedaż alkoholi bo w Gorlicach jest stanowczo za dużo.

Pozostałe