Mija dokładnie 20 lat od jednego z największych zamachów terrorystycznych w historii

  • 11.09.2021, 14:46
  • Źródło: wikipedia.pl

Podziel się:

Oceń:

Mija dokładnie 20 lat od jednego z największych zamachów terrorystycznych… Fot. getty images
11 września 2001 roku o godz. 8.46 czasu amerykańskiego (w Polsce była wtedy 14.46) boeing 767 lotu American Airlines 11 i uderzył w pierwszą z wież kompleksu World Trade Center w Nowym Jorku. To był początek tragicznych zdarzeń, w których zginęły 2973 osoby, nie licząc 19 porywaczy i 26 osób, które nadal oficjalnie uznawane są za zaginione.

 

Zamachów dokonało 19 porywaczy, którzy kupili bilety na 4 loty krajowe amerykańskich linii lotniczych. Po przejęciu kontroli nad samolotami skierowali je na znane obiekty na terenie USA.

Dwa spośród porwanych samolotów – Boeingi 767 – rozbiły się o bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku (zob. katastrofa lotu American Airlines 11 i katastrofa lotu United Airlines 175), które po kilkudziesięciu minutach uległy zawaleniu na skutek naruszenia stalowej konstrukcji nośnej budynków, co było efektem uderzenia samolotów i spowodowanych w ten sposób intensywnych i rozległych pożarów.

Trzeci samolot, Boeing 757, zniszczył część Pentagonu (zob. katastrofa lotu American Airlines 77), a ostatni (opóźniony) Boeing 757 linii United Airlines nie dotarł do celu – rozbił się na polach w pobliżu Shanksville w Pensylwanii ok. 15 min. lotu od Waszyngtonu. Przypuszcza się, że samolot miał uderzyć w Biały Dom lub Kapitol, choć nie ma na to jednoznacznych dowodów.

Maszyna nie doleciała do celu, gdyż pasażerowie, którzy dowiedzieli się o losie innych samolotów, zaatakowali porywaczy; w rezultacie walki, która się wywiązała, doszło do rozbicia się samolotu na niezaludnionym terenie – szczątkowe informacje o ostatnich minutach tego wydarzenia pochodzą z rozmów telefonicznych pasażerów i odtworzenia danych zarejestrowanych w czarnej skrzynce samolotu.

Na podstawie zapisów rozmów telefonicznych i zeznań świadków (rodzin i rozmówców) dokonano rekonstrukcji wydarzeń sfilmowanej w dramacie dokumentalnym „Lot 93”.

W zamachu zginęło sześcioro Polaków: Maria Jakubiak, Dorota Kopiczko, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski, Anna Pietkiewicz, Norbert Szurkowski (syn Ryszarda Szurkowskiego). W pierwszą rocznicę zamachu odsłonięto w Parku Skaryszewskim w Warszawie płytę poświęconą ich pamięci.

Źródło: wikipedia.pl

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

popis3
popis3 13.09.2021, 22:32
według profesora amerykańskiego w budynku nie znajdował się żaden żyd , ani żaden muzułmanin
to był atak na ,,białego'' chrześcijanskego Amerykanina
.jeden polak co zginął nie został pochowany
(ne znaleści ciała ani zwłok)
panie bush ma pan krew na rękach
stanley
stanley 12.09.2021, 15:02
bylem tam w tym dniu!!!
Iks de
Iks de 11.09.2021, 16:18
No i?

Pozostałe