Kolejni nasi strażacy ze srebrną Wojskową Odznaką Górską. Takich ratowników mogą nam zazdrościć!

  • 15.09.2021, 13:36
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Kolejni nasi strażacy ze srebrną Wojskową Odznaką Górską. Takich ratowników… Fot. archiwum prywatne
Starszy strażak Mateusz Kłapacz i młodszy ogniomistrz Damian Przyboś dosłownie kilka dni temu dołączyli do elitarnego grona posiadaczy Wojskowej Odznaki Górskiej II stopnia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

 

W tym roku do udziału w kwalifikacjach na WOG II stopnia, organizowanych przez 1. Batalion Strzelców Podhalańskich, zgłosiło się 46 kandydatów. Pierwszy etap odbył się w Dolinie Kobylańskiej koło Krakowa. Uczestnicy musieli wykazać się szeregiem umiejętności technicznych z zakresu wspinaczki i ratownictwa górskiego.

Druga część kwalifikacji obejmowała 90-kilometrowy, trzydniowy marsz w Bieszczadach. Jego celem było sprawdzenie odporności psychofizycznej na długotrwały wysiłek oraz umiejętności organizacyjnych uczestników, którzy mogli korzystać tylko z ekwipunku zabranego na starcie.

Kwalifikacje ukończyło 26 osób w tym dwóch strażaków z gorlickiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej: starszy strażak Mateusz Kłapacz i młodszy ogniomistrz Damian Przyboś. Nasi strażacy przyznają, że zdobycie srebrnej odznaki było poprzedzone kilkumiesięcznymi przygotowaniami.

Srebrną Wojskową Odznaką Górską ma w sumie pięciu naszych strażaków. Wcześniej wszyscy zdobyli brązową, a już dzisiaj trzymamy kciuki za złoto!

Zmagania o Wojskowe Odznaki Górskie są organizowane od 2015 roku. Srebrną odznakę zdobyło do tej pory 102 osoby, a złotą – 13.

 

Barbara Ćmiech

Zdjęcia (4)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kasia
Kasia 16.09.2021, 04:22
Gratulacje!!

Pozostałe