Spotkanie poprowadziła Urszula Karasińska – pasjonatka historii, bibliofil, długoletni pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, koordynatorka projektu „Świadkowie lokalnej historii”, autorka książki „Gorlickie ulice – tak je pamiętamy. Stróżowska”. Wydarzenie miało formę panelu z udziałem pasjonatów historii – ks. Proboszcza Stanisława Ruszela, Katarzyny Liany z Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach oraz Leszka Wojtasiewicza – kolekcjonera.
Ks. Bronisław Świeykowski to bohaterski komisaryczny burmistrz Gorlic z czasów I wojny światowej. Kierował pracą zarządu miasta ratując mieszkańców od głodu i nieszczęść. Autor pamiętnika „Z dni grozy w Gorlicach”. Został odznaczony godnością szambelana papieskiego oraz tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gorlice, który przyjął jako jedno z niewielu wyróżnień w swoim życiu.
Jak opisywał na swojej stronie UM Gorlice:
Poeta Karol Irzykowski w swoich „Sonetach gorlickich” nazwał ks. Świeykowskiego „burmistrzem ruin”. Trudne zadanie pokierowania losami miasta i jego mieszkańców przyjął on na prośbę Rady Miasta 25 września 1914 r. W tych dniach, w obliczu zbliżających się wojsk rosyjskich, miasto opuściły jego dotychczasowe władze.
Jak opowiadała w czasie spotkania Katarzyna Liana z gorlickiego Muzeum, w tak trudnym czasie mieszkańcy regionu dostali od losu najlepszego przewodnika, na jakiego można było trafić w tak niezwykłym czasie
Fascynujące opowieści pasjonatów i znawców historii o ks. Bronisławie Świeykowskim możecie wysłuchać >>>TUTAJ.
Działanie w ramach realizacji projektu „Bronisław Świeykowski. Burmistrz dni grozy.”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach konkursu „Patriotyzm Jutra”.
Źródło info: UM Gorlice








![Duża inwestycja przy Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach nabiera tempa [FOTO] Zdjęcie przedstawia budowę](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-duza-inwestycja-przy-zespole-szkol-nr-1-w-gorlicach-nabiera-tempa-foto-1763464902.jpg)
![Inauguracja Tygodnia Profilaktyki w gorlickim LO im. M. Kromera [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn z mikrofonem na scenie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-inauguracja-tygodnia-profilaktyki-w-gorlickim-lo-im-m-kromera-foto-video-1763461923.jpg)
![Co? Gdzie? Halo! ? Wtorek w kinie [WTOREK, 18 listopada 2025] zdjęcie przedstawia zestaw kinowy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-wtorkowy-dzien-w-kinie-wtorek-18-listopada-2025-1763375946.jpg)



![Magia „Ani z Zielonego Wzgórza” w Gorlickim Centrum Kultury [FOTO] zdjęcie przedstawia dziewczynę i chłopaka na scenie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-magia-ani-z-zielonego-wzgorza-w-gorlickim-centrum-kultury-foto-1763156060.jpg)
![Wójtowa. Zderzenie osobowego peugeota z autem dostawczym [FOTO] zdjęcie przedstawia dwa pojazdy uszkodzone na drodze](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-ad815e5e13a369d8208725381ae2e543.jpg)

![Zderzenie dwóch volkswagenów na Zawodziu. Akcja policji, 4 osoby zatrzymane [FOTO] Zdjęcie przedstawia dwa rozbite samochody, obok radiowóz policji](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zderzenie-dwoch-volkswagenow-na-zawodziu-1762156799.jpg)
![Podcasty młodych o zdrowiu - uczennice Kromera o tym, jak żyć zdrowiej [PODCAST] zdjęcie przedstawia kobietę, która trzyma w palcach jabłko w kształcie serca](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-podcasty-mlodych-o-zdrowiu-uczennice-kromera-o-tym-jak-zyc-zdrowiej-podcast-1762932852.png)



![Policja poszukuje 14-letniej Aleksandry Sroki [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia kolorowe zdjęcie dziewczynki, obok napis zaginiona](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-policja-poszukuje-14-letniej-aleksandry-sroki-aktualizacja-1762416966.jpg)
![Gorlice. Zderzenie hondy i audi. Kierujący uciekł z miejsca zdarzenia [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia kolizje hondy na ulicy Sienkiewicza](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-zderzenie-hondy-i-audi-kierujacy-uciekl-z-miejsca-zdarzenia-foto-1762669646.jpg)



Napisz komentarz
Komentarze