Posłuchaj w drodze do pracy: rozmowy o Świeykowskim

  • 16.09.2021, 08:22
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Posłuchaj w drodze do pracy: rozmowy o Świeykowskim Fot. UM Gorlice
Wczoraj (17 września) odbyło się spotkanie poświęcone postaci ks. Bronisława Świekowskiego. Nagranie z rozmów pt. „Burmistrz z dni grozy” zarejestrowane w Gorlickim Centrum Kultury możecie odsłuchać i zobaczyć na kanale YouTube.

 

Spotkanie poprowadziła Urszula Karasińska – pasjonatka historii, bibliofil, długoletni pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, koordynatorka projektu „Świadkowie lokalnej historii”, autorka książki „Gorlickie ulice – tak je pamiętamy. Stróżowska”. Wydarzenie miało formę panelu z udziałem pasjonatów historii – ks. Proboszcza Stanisława Ruszela, Katarzyny Liany z Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach oraz Leszka Wojtasiewicza – kolekcjonera.

Ks. Bronisław Świeykowski to bohaterski komisaryczny burmistrz Gorlic z czasów I wojny światowej. Kierował pracą zarządu miasta ratując mieszkańców od głodu i nieszczęść. Autor pamiętnika „Z dni grozy w Gorlicach”. Został odznaczony godnością szambelana papieskiego oraz tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gorlice, który przyjął jako jedno z niewielu wyróżnień w swoim życiu.

 

Jak opisywał na swojej stronie UM Gorlice:

Poeta Karol Irzykowski w swoich „Sonetach gorlickich” nazwał ks. Świeykowskiego „burmistrzem ruin”. Trudne zadanie pokierowania losami miasta i jego mieszkańców przyjął on na prośbę Rady Miasta 25 września 1914 r. W tych dniach, w obliczu zbliżających się wojsk rosyjskich, miasto opuściły jego dotychczasowe władze.

 

Jak opowiadała w czasie spotkania Katarzyna Liana z gorlickiego Muzeum, w tak trudnym czasie mieszkańcy regionu dostali od losu najlepszego przewodnika, na jakiego można było trafić w tak niezwykłym czasie

Fascynujące opowieści pasjonatów i znawców historii o ks. Bronisławie Świeykowskim możecie wysłuchać >>>TUTAJ.


Działanie w ramach realizacji projektu „Bronisław Świeykowski. Burmistrz dni grozy.”,  dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach konkursu „Patriotyzm Jutra”.

 

Źródło info: UM Gorlice

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe