Metamorfoza bieckiej biblioteki to prawdziwy ewenement! Zapraszamy Was do miejsca iście niezwykłego [FOTO]

  • 20.09.2021, 12:42
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Metamorfoza bieckiej biblioteki to prawdziwy ewenement! Zapraszamy Was… Fot. haloGorlice/ Elżbieta Knapik, dyrektor Biblioteki Biecz
Na początku września odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej Biblioteki Biecz. Wiemy jednak, że Was bardziej od „świętych” głów interesują zakamarki tego wyjątkowego miejsca, dlatego wpadliśmy tam z aparatem i... przepadliśmy!

 

Biecka książnica to miejsce magiczne, takie, w którym historia miesza się z nowoczesnością. To nie są tylko mury wypełnione woluminami, ale śmiechem rozrabiających dzieciaków, szelestem stron gazet, które przerzucają młodzi i cichymi rozmowami zupełnie już dorosłych czytelników przysiadających na przytulnych kanapach i wymieniają się książkowymi poleceniami.

A my... wpadliśmy na chwilę, by zrobić kilka zdjęć i... zostaliśmy na dużo dłużej.

Z bieckiej biblioteki nie chce się wychodzić nie tylko za sprawą zachwycających wnętrz, od których ciężko aż oderwać oczy, ale przede wszystkim za sprawą ludzi, którzy ją odwiedzają i którzy w niej pracują. Mieliśmy niezwykłą przyjemność poobserwować, jak książnica tętni życiem. Nasze „zwiedzanie” zaczęliśmy od wizyty w gabinecie pani dyrektor Elżbiety Knapik, która opowiadała nam o remoncie w taki sposób, że z każdą chwilą tylko bardziej chcieliśmy powiedzieć: no chodźmy już, dajcie nam to zobaczyć!

Zobaczcie i Wy!

Biecka biblioteka została powołana do życia dokładnie 72 lata temu i od tego czasu kilkukrotnie zmieniała swoją siedzibę oraz przechodziła kolejne remonty. W końcu w 1966 roku książnica otrzymała duże pomieszczenie w synagodze przy ulicy Rynek 20 w Bieczu i pod tym adresem mieści się do dzisiaj. Z biegiem lat powiększała się o kolejne pomieszczenia w tym budynku. W 2002 roku został przeprowadzony pierwszy generalny remont placówki, a następny w 2010 roku, ale biblioteka miała nadal ten sam metraż, który był zwyczajnie niewystarczający w stosunku do ciągle poszerzającej się oferty edukacyjnej i kulturalnej.


W 2015 roku zaprosiłam do biblioteki nowo wybranego burmistrza, zapoznałam go z warunkami, w jakimi pracujemy i podzieliłam się swoimi marzeniami. Nie zważając na stan finansów gminy, zapewnił mnie, że jeśli pozyskam środki na rozbudowę, to gmina zapewni wkład własny – wspomina Elżbieta Knapik.


W 2016 roku wniosek bieckiej biblioteki znalazł się na czele listy beneficjentów, którym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie. W sumie blisko dwa miliony złotych.

Burmistrz, widząc zły stan całego budynku, zdecydował się na remont również części zajmowanej przez urząd miejski. Powstał wspólny projekt rozbudowy i budowy bieckiego magistratu i książnicy.

I tu chylimy czoła przed panią architekt Karoliną Czech, bo to, co nas dzisiaj zachwyca jest dziełem jej kreatywności i wiedzy.

Z niezwykłą wręcz lekkością wpasowała budynek w panoramę położonego na wzgórzu Biecza i połączyła go z jego zabytkową częścią. Zaprojektowała nowy budynek i zaaranżowała wnętrze biblioteki.
 

Wsłuchała się w oczekiwania bibliotekarzy, dostosowała projekt do wymogów i spełniła moje marzenie o małej galeryjce – zachwala pani dyrektor.


Od samego początku trwania inwestycji pani architekt nie miała łatwego życia, bo co rusz piętrzyły się przed nią kolejne problemy. Poczynając od pozwolenia na budowę, a kończąc na często trudnej współpracy z wykonawcami. Na szczęście efekt jest zachwycający.

Dzięki tej inwestycji, o łącznej wartości ponad czterech milionów złotych, biecka biblioteka dysponuje teraz wypożyczalnią dla dorosłych, biblioteką dla młodych z czytelenką dla najmłodszych, mediateką wyposażoną w multimedia, działem gromadzenia i opracowywania zbiorów, salą spotkań przygotowaną do organizacji różnego rodzaju wydarzeń, nowoczesnym magazynem książek, pomieszczeniami administracyjnymi i socjalnymi.

Biblioteka jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jest też przyjazna zwierzętom. Na zewnątrz posiada wrzutnię na książki i letni ogródek do dyspozycji czytelników.

Jeszcze przed rozpoczęciem remontu biecka książnica dostała w użyczenie zabytkowe piwnice, w których obecnie zlokalizowana jest stała wystawa, poświęcona historii bieckich Żydów. I to nie jest zwykła wystawa, to miejsce które opowiada historię, miejsce dopracowane w każdym calu.

Udało się również pozyskać środki na odnowienie malowideł ściennych odkrywanych w czasie kolejnych remontów.


Zajmując pomieszczenia synagogi, poczuwaliśmy się w obowiązku zadbania o żydowskie dziedzictwo kulturowe – podkreśla pani dyrektor.

Dzisiaj Biblioteka Biecz to nowoczesne wnętrza stworzone z rozmachem, jakich próżno szukać w innych instytucjach kulturalnych w naszym powiecie. To także kompletnie odnowiony zabytek.

Musicie to zobaczyć na własne oczy.

Barbara Ćmiech

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Adrianna M.
Adrianna M. 21.09.2021, 16:27
Wspaniała inwestycja! Pięknie! Gratulacje! Pozdrowienia na prężnie działającej Pani Dyrektor, która rozumie potrzeby współczesnej kultury i czytelnictwa. Oby więcej takich chętnych do pracy ludzi. Niestety sporo tu maloontentów, a oni nicnowego nie zrobią, potrafią tylko narzekać i szukac dziury w całym. Brawo Biecz za tę bibliotekę!
Fio
Fio 21.09.2021, 09:53
Biblioteka przepiękna, ale czy te poduszki i fotele też będą przechodzić kwarantannę tak, jak książki?
Mól
Mól 20.09.2021, 20:05
Po co remontować coś co nie ma przyszłości, wszystkie nie długo będą do zamknięcia.
Werka
Werka 21.09.2021, 16:20
No właśnie dlatego się to robi, żeby zachęcić ludzi do czytania i to jest piękne.
Budujemy- ale nie w Bieczu😉
Budujemy- ale nie w Bieczu😉 20.09.2021, 15:07
„Czech”-ski film ciąg dalszy- dobrze wiedzieć, że nie tylko my się na niej pot kneliśmy. Ale przecież Pani Dyrektor chciała porozmawiać o Kulturze- osobistej😉. Aj znowu nie wyszło, może Włodarze Gminni wspomogą- raz jeszcze nadstawią Nosa (l).😉
Marek Batory
Marek Batory 20.09.2021, 13:36
Na temat trudnej współpracy „Pani Architekt”(nie wiem która, bo żadnej na terenie realizacji inwestycji nie widziałem)z Wykonawcami będzie miała tak jak I Pani okazje się wypowiedzieć niedługo na sali Sądowej. Ale robota faktycznie Pierwsza klasa👍.
Emerytka
Emerytka 20.09.2021, 13:24
Tak, tak- teraz Pani Architekt bez uprawnień laury zbiera- tylko za co???? Wykonawcy nie zapłacono za usługę, ale to już Sąd rozstrzygnie- tak jak i w sprawie Pszczół. Gmina wciąż dalej w długach brnie - uwaga, uwaga już blisko 70 milionów - Brawo. - przynajmniej Pani Dyrektor zadowolona- nie będzie więcej musiała Tyłków Trójcy Gminnej poklepywać. A skoro biblioteka dała większość dofinansowania to dlaczego jakoś w tym wszystkim urzędu stało się jakoś więcej (to zadanie dla sprytnego matematyka)???? -
Werka
Werka 21.09.2021, 23:13
Pani Emerytko, a może proszę czytać uważnie i nie zadawać pytań niestosownych do wieku. Ewentualnie można pójść do Urzędu Miasta i zapytać. Może trochę pokory i radości z nowych obiektów, one są też dla Pani.
Iwona
Iwona 21.09.2021, 16:22
Ale zazdrość kogoś zżera. Wow
Mieszkaniec
Mieszkaniec 20.09.2021, 14:53
W Bieczu wszystko jest możliwe- Misiewicz pewnie zwie się CAREM;)- Kolejny proces o inne wałki - Tworzone Wały przeciw powodziowe, które miast chronić stają się zagrożeniem - oraz o chodniki nazywane ścieżkami rowerowymi- już wkrótce.

Pozostałe