Nie tylko opony są ważne – co jeszcze należy sprawdzić przed sezonem zimowym?

  • 21.09.2021, 20:28
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Nie tylko opony są ważne – co jeszcze należy sprawdzić przed sezonem zimowym? Fot. materiały partnera
Przygotowanie samochodu do sezonu jesienno-zimowego warto zacząć od wymiany opon na zimowe. Dobrze pamiętać jednak także o kilku innych czynnościach, które zwiększą nasze bezpieczeństwo oraz komfort jazdy w trudnych warunkach.

 

Wymiana opon na zimowe – dlaczego to takie ważne?

Podstawą bezpiecznego korzystania z samochodu w sezonie zimowym są odpowiednie opony zimowe. Powinny być dobrane do samochodu, trybu jego eksploatacji oraz stylu jazdy kierowcy. Szeroki wybór modeli dostosowanych do różnych potrzeb dostępny jest pod adresem: https://www.sklepopon.com/opony/zimowe. Opony najlepiej zmienić odpowiednio wcześnie, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz kolejek do punktów wulkanizacyjnych. Specjaliści radzą, by zrobić to już wtedy, kiedy średnia temperatura w ciągu doby spadnie poniżej 7°C. Osoby, które jeżdżą w nocy bądź o poranku, powinny zrobić to nieco wcześniej – gdy termometr zacznie wskazywać taką temperaturę w porach, w których korzystają z pojazdu.

Opony letnie są wykonane z twardej mieszanki gumowej, która dobrze spisuje się na suchej nawierzchni w ciepłe dni, ale wraz ze spadkiem temperatury stają się zbyt sztywne, znacząco obniżając swoją przyczepność. Opony letnie nie posiadają także we wzorze bieżnika układu lameli, zapewniającego przyczepność na śniegu. W warunkach zimowych są więc nieskuteczne, a co za tym idzie także niebezpieczne. Wymiana opon na zimowe jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Coraz większą popularnością cieszą się w ostatnim czasie opony całoroczne – w zimowych warunkach spisują się one znacznie lepiej niż opony letnie, jednak zauważalnie słabiej niż opony zimowe. Wybierając ogumienie tego typu, pamiętajmy zatem o zachowaniu ostrożności podczas jazdy.

 

Przygotuj auto do zimy – co oprócz wymiany opon?

Temat przygotowania auta na zimę zaczęliśmy od opon, gdyż są one jedynym łącznikiem samochodu z nawierzchnią. W okresie gorszej pogody warto jednak zadbać także o inne elementy, mające bezpośrednie przełożenie na nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Jesienne deszcze, mgły, pierwsze przymrozki to trudna próba dla wycieraczek. Warto dokładnie sprawdzić ich stan i w razie potrzeby wymienić na nowe właśnie w tym okresie. Sama wizualna ocena stanu piór może dać nam odpowiedź – jeżeli są one spękane lub posiadają uszkodzenia w miejscu styku z szybą, warto podjąć decyzję o wymianie. Bardzo często kierowcy, wraz ze zużywaniem się wycieraczek, przyzwyczajają się do coraz gorszej widoczności w czasie opadów atmosferycznych. Zauważają ogromną różnicę dopiero po wymianie piór na nowe. Eksperci motoryzacyjni zalecają, by wymieniać pióra wycieraczek przynajmniej raz na rok lub dwa lata. Podobnie jak w przypadku opon, guma, z której wykonane są pióra wycieraczek, z czasem traci swoje właściwości i jest bardziej podatna na zużycie.

 

Pióra wycieraczek to tylko część układu odpowiadającego za sprawne oczyszczanie szyb w samochodzie. Przed zimą powinniśmy sprawdzić także pracę silniczka wycieraczek, by uniknąć sytuacji, w której podczas silnych opadów deszczu, ramiona wycieraczek nie będą nadążać z usuwaniem wody. Koniecznie dolejmy także zimowy płyn do spryskiwaczy do zbiorniczka. Radzi sobie on zdecydowanie lepiej niż płyn letni z usuwaniem śniegu czy błota z szyby pojazdu, a ponadto jest odporny na niskie temperatury, dzięki czemu nie zamarza w zbiorniczku czy przewodach.

 

Krótka droga hamowania zimą – sprawdź hamulce

Aby pojazd bezpiecznie hamował na śliskiej, zmrożonej lub zaśnieżonej nawierzchni potrzebne są dobrej jakości opony zimowe. Jednak nawet najlepszy komplet ogumienia nie uratuje nas, jeżeli koła pojazdu nie zostaną zatrzymane z odpowiednią siłą przez układ hamulcowy.

Jesień to bardzo dobry moment na wykonanie ogólnego przeglądu hamulców. Warto udać się do warsztatu, aby sprawdzić stan klocków, tarcz hamulcowych i zacisków. Istotną, lecz często pomijaną przez kierowców kwestią jest także regularna wymiana płynu hamulcowego. Powinno się to robić co 2 lata lub 50 tys. km.

Płyn warto wymienić także po każdej ingerencji w układ hamulcowy – np. po wymianie tarcz i klocków. Pogarszająca się skuteczność hamowania to kolejna rzecz, do której (podobnie jak do zużytych wycieraczek) łatwo przywyknąć. O tym, jak słabe są nasze hamulce, przekonujemy się często dopiero w sytuacji awaryjnej. Podobnych zdarzeń najlepiej oczywiście unikać.

 

Przed zimą sprawdź oświetlenie

Bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa podróżowania w okresie jesienno-zimowym jest także oświetlenie. Kiedy słońce wstaje późno, a zmrok zapada szybko, częściej jeździmy z włączonymi światłami. Bardzo ważne jest, by wszystkie żarówki w naszym aucie działały. Nowoczesne samochody same ostrzegają kierowcę o przepaleniu się żarówki, jednak w starszych pojazdach dobrze jest wykonać dokładny przegląd przed zimą. Warto, by uczestniczyły w nim dwie osoby, co umożliwi weryfikację działania świateł stopu czy biegu wstecznego.

Po przepaleniu się żarówki świateł mijania najlepiej wymienić na nowy cały komplet, by uniknąć dysproporcji w jakości oświetlenia drogi po dwóch stronach. Przy okazji wymiany żarówek dobrze jest sprawdzić także ustawienie reflektorów. Wraz z użytkowaniem pojazdu wyrabiają się elementy zawieszenia, co ma wpływ na wysokość położenia reflektorów i kąt padania emitowanego przez nie światła. W efekcie mogą one nie oświetlać odpowiedniego obszaru drogi lub oślepiać innych kierowców. Poprawne ustawienie reflektorów wymaga wykorzystania dedykowanego przyrządu, dostępnego w większości dobrych warsztatów naprawczych.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe