Sidur Przechodniów finalistą konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku

  • 23.09.2021, 12:57
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Sidur Przechodniów finalistą konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku Fot. UM Gorlice
Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono wyniki XXV edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Finalistą konkursu został Sidur Przechodniów – wyjątkowy gorlicki pomnik, który powstał w tym roku przy cmentarzu żydowskim przy ul. Stróżowskiej. Wyróżnienie w imieniu burmistrza Rafała Kukli odebrał jego zastępca Łukasz Bałajewicz.

 

Pomnik powstał tuż przed wejściem na gorlicki kirkut i posiada ściany w rzucie odzwierciedlającym kształt „Gwiazdy Dawida”, zwieńczony belkami tworzącymi dwa przenikające się trójkąty równoboczne, z czterema otwartymi wejściami. Jest wykonany w elewacji z surowego betonu, a na ścianach zewnętrznych, na kotwach zawieszone są tablice nagrobne – odrestaurowane macewy, wydobyte podczas prac przy ul. Strażackiej. Pod tablicami zawisły z kolei metalowe tabliczki z wygrawerowanymi tłumaczeniami tekstów z macew. Wnętrze pomnika zdobi świecznik stalowy, ocynkowany, obsadzony w betonowym fundamencie, przeznaczony do palenia świec podczas modlitw i uroczystości.

 Pomnik – prosty w swojej formie, jednoznacznie kojarzy się z judaizmem. Jest swoistym miejscem pamięci o Żydach zamieszkujących przez dziesiątki lat Gorlice, ale także o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej – zaplanowanej i z wielkim okrucieństwem wykonanej przez niemieckiego okupanta eksterminacji ludności żydowskiej w Gorlicach i okolicy.

Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI w. nie tylko nagradza i wyłania najlepszych, ale również prezentuje wszelkie działania z zakresu modernizacji, które zostały zrealizowane na przestrzeni ostatnich lat. Z prezentowanych modernizacji i nowych budynków wyłania się obraz zmieniającej się Polski, nie tylko tej skupionej wokół dużych aglomeracji, ale również wokół mniejszych miast, miasteczek i wsi.

Komisja konkursowa dociera do najbardziej odległych zakątków Polski. Corocznie przemierza ją wzdłuż i wszerz, wizytując setki miejsc i budynków. Sam fakt, że gorlicki Sidur Przechodniów został zauważony i zakwalifikowany do ogólnopolskiego finału, jest bardzo dużym wyróżnieniem.

 

Źródło info: UM Gorlice

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

🇵🇱
🇵🇱 23.09.2021, 13:33
Nie zdziwił bym się gdyby wygrał. W końcu to ✡️ Dawida .

Pozostałe