Pakuj koszyk i nie przegap najbardziej rudego wydarzenia w Polsce!

  • 01.10.2021, 09:03
  • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

Święto Rydza w Wysowej | Beskid Niski Fot. Święto Rydza ©
To już w ten weekend (2-3 października) w Wysowej odbędzie się jedna z najbardziej klimatycznych imprez w regionie – czternasta odsłona Święta Rydza! W tym roku program jest wyjątkowo różnorodny i wypełniony po brzegi atrakcjami dla dużych i małych.

 

Beskid Niski nie bez powodu został okrzyknięty Stolicą Rydza w Polsce, bo w żadnym innym miejscu naszego kraju nie odbywa się – kultowe już – Święto Rydza, na które przybywają miłośnicy grzybobrania z całej Polski.

Już jutro cicha i spokojna Wysowa zamienia się w zdecydowanie bardziej gwarną. Oprócz kuracjuszy, którzy odwiedzają uzdrowisko przez cały rok, na ulicach i w parkowych alejkach pojawiają się grzybiarze.

Program imprezy co roku jest inny, ale są pewne punkty, które zadomowiły się już na dobre. Tak jest z polowaniem na rydza, czyli zbieraniem rydzów na czas – to atrakcja, która od lat rozpoczynająca Święto Rydza. Najzagorzalsi grzybiarze ruszają w las, a w alejkach Parku Zdrojowego rozpocznie się świętowanie.

Wiemy, że niektórzy turyści odwiedzający nasz region, specjalnie tak planują wakacje, aby trafić na wysyp rydzów i napawać się ich widokiem oraz delektować smakiem. A rydze smakują wybornie! Genialne są takie po prostu usmażone na maśle z odrobiną soli, ale również te marynowane na słodko w occie, kiszone czy podawane jako makaron z sosem rydzowym i dużą ilością natki.

Podczas najbliższego Święta Rydza będziemy mieli okazję wybrać się na wycieczkę z leśnikiem do lasu i do bobrowiska. Podłubać w drewnie, polepić z gliny albo podziergać.  W towarzystwie kulinarnych mistrzów posmakujemy najlepszych przysmaków. Nie zabraknie klimatycznych koncertów w wykonaniu Lemko Jazz i grupy śpiewaczej Ruty Uwite, którą na pewno znacie z naszego portalu. Podobnie, jak spektakl Beskid bez kitu, który w czasie Święta Rydza kolejny raz będziemy mogli zobaczyć na żywo.

Jak rudej imprezie będą towarzyszyły warsztaty, w czasie których dzieciaki wraz z rodzicami będą mogły wykonać budki lęgowe dla ptaków czy domki dla owadów. Dla dorosłych warsztaty z aromaterapii czy te dotyczące ziół na odporność. Będzie można zrobić też własną biżuterię sznurkową czy taką z filcu, a dla łasuchów organizatorzy przygotowali warsztaty... jesiennego pierniczenia!

Po dwuletniej przerwie ponownie spotkamy się w Parku Zdrojowym, by radośnie obchodzić jedyną taka jesienną uroczystość, 14. Święto Rydza.

Dzielni byliśmy przez te ostatnie miesiące. Oj, dzielni. Ale jednak tęskniący do lasu i do drugiego człowieka.

Przybywajcie... Pobędziemy ze sobą, marząc, aby świat wrócił do normalności –zapraszają pomysłodawczynie tej imprezy Katarzyna Miernik-Pietruszewska oraz jej mama Barbara Miernik, obie prowadzą w Wysowej restaurację „Stary Dom Zdrojowy”.

 

Justyna Miarecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe