Kaplica Płockich w remoncie. Niezwykły urok jesiennych spacerów po cmentarnych alejkach [FOTO]

 • 07.10.2021, 12:22
 • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Kaplica Płockich w remoncie na cmentarzu parafialnym w Gorlicach Fot. haloGorlice
Jej jasne ściany pękały i kruszyły się. Piękna i charakterystyczna kaplica na gorlickim cmentarzu niszczała, ale wszystko się zmienia. Grobowiec rodziny Płockich już niedługo pokaże swoje odnowione oblicze.

 

Kaplica rodziny Płockich jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na cmentarzu parafialnym w Gorlicach. Jak czytamy w przewodniku ks. Jana Wilka „Gorlicki Cmentarz”, opublikowanym  w 1995 roku (II wydanie):

Kaplica Płockich jest murowana z cegły, z głębokim fundamentem stanowiącym cokół obłożony płytami z ciosu piaskowcowego. Stoi w miejscu pierwotnej kaplicy zniszczonej działaniami wojennymi w roku 1915.

Jest zbudowana w stylu neoklasycystycznym, nie nawiązuje do poprzedniczki, która była gotycka, jest tynkowana z prostopadle nakładającymi się spoinami w tynku od frontu, z leżącymi na pozostałych ścianach zewnętrznych (...)

Krypty pod kaplicami [Płockich i Miłkowskich] są tylko częściowo wykorzystane. Od początku istnienia kaplic trumny kładziono obok siebie w poprzecznych rzędach. Aktualnie u Płockich nakłada się je jedna na drugą, a te zapadają się z czasem i nakładają na siebie. Tylko najstarsze, metalowe, zachowują się trwalej. Są jednak zniszczone przez dewastacje, które miały miejsce po kilkakrotnych włamaniach do podziemi kaplic.

 

W chwili publikacji o zasobach cmentarza, ks. Jan Wilk podkreślał, że kaplice pełniły niegdyś rolę domów przedpogrzebowych. W ich wnętrzu, na stałe były ustawione katafalki, w których eksponowano trumny przed pochówkami.
Dodatkowo, na murach grobowca Potockich pojawiło się wiele tablic pamiątkowych poświęconych żołnierzom obwodu „Gorlice” AK.

 

W Kaplicy Płockich pochowani są:

 • Władysław hr. Potocki (zm. 1936) – poseł na Sejm Krajowy Galicyjski, współzałożyciel i członek wspierający TG „Sokół”.
 • Jadwiga, hrabina Potocka (zm. 1904) – pierwsza żona Władysława, z domu Zborowska
 • Helena Płocka (zm. 1972) – druga żona Władysława, opisana w przewodniku ks. Wilka jako ceniony przewodnik po Katedrze Wawelskiej
 • Jan Płocki – syn Jadwigi i Władysława
 • Wiktor Płocki – syn Jadwigi i Władysława
 • Janina Długoszowa (zm. 1974), właścicielka kopalń ropy naftowej w Borysławiu
 • Maciej Zgórniak (zm. 1993), internista, który pracował jako naczelny lekarz „Uzdrowiska Wysowa”
 • Władysława Zgórniak (zm. 1988), żona Stanisława Zgórniaka, zaangażowana w działalność ruchu oporu w czasie II Wojny Światowej; w późniejszych latach, gdy mieszkała w Gorlicach, zajmuje się tłumaczeniami i nauczaniem języków obcych, pisze
 • tablica pamiątkowa Stanisława Zgórniaka (zm. 1945), współzałożyciel ZWZ AK w Gorlicach, więzień hitlerowskich obozów koncentracyjnych, zginął w Buchenwaldzie

 

Źródło info: „Gorlicki Cmentarz” ks. Jan Wilk, wyd. Rady i Zarządu Miasta Gorlice, 1995, s. 53-55.

Monika Kulka-Smołkowicz

Zdjęcia (15)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe