Zanieście nas między wiosny kwiecie... Cmentarz Łużna-Podbrzezie nr 120 czekają zmiany

  • 15.10.2021, 09:01
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Zanieście nas między wiosny kwiecie... Cmentarz Łużna-Podbrzezie nr 120… Fot. wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl Henryk Bielamowicz
Pielęgnowanie miejsc takich jak to jest w interesie nas wszystkich, cieszy więc informacja, którą przekazał UG Łużna.

 

Zanieście nas między wiosny kwiecie
I pełne ziarna złote snopy w lecie
I słodkie kiście winnych gron w jesieni jesieni
Abyśmy razem z wami, choć życia pozbawieni,
mogli się cieszyć darami naszej pięknej ziemi.

 

Tak można przetłumaczyć tekst epitafium umieszczonego w centralnym punkcie cmentarza wojennego nr 120 Łużna-Podbrzezie ( tłumaczenie za: R. Frodyma, Cmentarze wojskowe z okresu I wojny światowej w rejonie Beskidu Niskiego i Pogórza, 1985).

Jak czytamy na stronie UG Łużna, na realizację projektu pn. „Konserwacja kamiennych elementów ogrodzenia cmentarza wojennego nr 120 Łużna-Podbrzezie – etap I” Gmina pozyskała pieniądze pochodzące z naszych podatków, a przekazane za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”.

Uzyskano środki w wysokości 70 966,00 zł. Dodatkowo, całkowite koszty planowanej inwestycji zostaną pokryte dzięki pieniądzom, przekazanym za pośrednictwem Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Realizowane zadanie ma objąć m.in. konserwację kamienia słupów ogrodzenia oraz bramy z piaskowca. Odtworzone będą także niektóre elementy ogrodzenia.

To pieniądze, które zostaną wydane na zachowanie naszej lokalnej tożsamości i pamięci o historii.

 

Cmentarz wojenny nr 120 Łużna-Podbrzezie

Cmentarz znajduje się w północnej części wsi, na skraju lasu w pobliżu drogi łączącej Łużną i Staszkówkę. Cmentarz zbudowany jest na planie prostokąta o powierzchni 1689 m2. Zaprojektował go Jan Szczepkowski. Od przodu cmentarz ten jest ogrodzony drewnianym płotem sztachetowym z kamienną bramą, zwieńczoną pośrodku krzyżem. Na cmentarz wchodzi się przez drewniane, dwuskrzydłowe wrota.

Ogrodzenie cmentarza nie jest jednolite. Patrząc od strony wejścia, z lewej strony cmentarz otoczony jest drewnianym płotem, a z prawej i tylnej strony murem z kamienia.

Łącznie na cmentarzu jest 27 mogił zbiorowych i 115 pojedynczych, które ułożone są rzędami. Swoje miejsce wiecznego spoczynku znalazło tu 416 (lub 417) żołnierzy z 9, 10, 11, 16, 18 i 20 Pułku Piechoty Honwedów armii austro-węgierskiej. W większości byli to Węgrzy polegli w kwietniu i maju 1915 roku w czasie Bitwy pod Gorlicami.

Pośrodku cmentarza znajduje się obłożony piaskowcem pomnik w kształcie sarkofagu zwieńczony kamiennym krzyżem.

 

Źródło info: UG Łużna, wikipedia.pl, Frodyma R., Cmentarze wojskowe...

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe