I zaczęło się... Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego powiatu!

  • 12.10.2021, 09:06
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego powiatu GORLICKIEGO Fot. ilustracyjne/pixabay
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie 1 stopnia o zanieczyszczeniu powietrza m.in. dla powiatu gorlickiego, które obowiązuje dzisiaj (12 października) od godz. 6 do 24.

 

Ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne.

Obowiązujące ograniczenia:

Obowiązuje zakaz eksploatacji kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno (kozy, piece kaflowe), jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Zalecenia zdrowotne:

  • Rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła.
  • Ogranicz wietrzenie pomieszczeń.
  • Unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. korzystania z samochodu, używania dmuchaw do liści, rozpalania ognisk.
  • Śledź na bieżąco informacje o zanieczyszczeniu powietrza.

Dodatkowe zalecenia dla osób o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, osoby zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze):

  • Ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz.
  • Nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach.
  • Osoby z astmą mogą silniej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie.
  • W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Władze gmin zobowiązane są do prowadzenia intensywnych kontroli, aby zapobiegać spalaniu odpadów.

 

Źródło info: https://powietrze.malopolska.pl

Barbara Ćmiech

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Nie ekło
Nie ekło 12.10.2021, 20:59
A wy.ebcie sie wszyscy na plecy pie.doleni pseudoekolodzy. We łbie to co LENIN w sobie w mauzoleum. Palenie śmieci to przegięcie, ale ta cała niby "ekologia" nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. Najpierw popatrzcie do podręcznikow z czego i w jakich proporcjac składa sie powietrze a później pieprzcie farmazony. Żegnam męskie i żeńskie narządy
Gdsfh
Gdsfh 13.10.2021, 07:28
Wiem o czym piszesz i wiem co jest potrzebne. No ale dziękuję bardzo jak mi Sąsiad codziennie rozpala worem śmieci, plastikami i oponami do cholery. Zapach drewna jest czym innym niż smród szmat palonych. Węgiel też trzeba umieć palić i nie ma wtedy takiego smrodu i emisji pyłu... No ale...
Kanyj
Kanyj 12.10.2021, 19:02
Mam wrażenie, że te czujniki mierzą ale wilgotność powietrza. Wielokrotnie obserwowałem w czasie opadów deszczu w lecie jak czujnik z każdą godziną pokazywał coraz wyższa wartość. A podczas deszczu powinno zanieczyszczenie powietrza spadać.
Tomcio
Tomcio 12.10.2021, 16:21
Gdzie mogę zlozyć donos na sąsiada kopciucha z ul. Warneńczyka?
Łukasz
Łukasz 13.10.2021, 07:46
Jest na tej ulicy kilka rodzin ( na początku i za połową) przez które nie można wieczorem otworzyć okna. Masz rację Tomcio, brak zgody na coś takiego, zapłacą karę to może się odniechce.
Tylko wyngiel
Tylko wyngiel 12.10.2021, 15:24
Zaraz wam zaproponują drugie tyle paneli żeby dom ogrzewać. To nic że dopłaty to fikcja, instalacja jest tyle warta, ile płacicie za nią.😂 A jak nie to na gaz, tym ogrzewajcie póki tani, zobaczycie za rok.
strona wuwuwu
strona wuwuwu 12.10.2021, 16:54
Kolektory słoneczne to już znana i dopracowana technologia. I tutaj nie ma nic ukrytego. Dobry producent i dobry instalator i ma to działać 20 lat.
Ale fotowoltaika z dopłatami to tylko promowanie najtańszego szmelcu, który po 10 latach nie będzie miał żadnej sprawności i wydajności. Wtedy też należy zaprosić ekoooszołomów do ich utylizacji.
paluch
paluch 12.10.2021, 16:39
węglem można jeszcze dwa lata a gaz będzie strasznie drogi w wielkopolsce rachunki dostali wyższe o 173% https://www.money.pl/gospodark…
Energia
Energia 12.10.2021, 12:59
Już dochodzi kolejny kopciuch- jeśli nie wiecie w starostwie już wydano (8 października) pozwolenie jak to określili na budowę instalacji ekologicznego spalania frakcji segregowanych śmieci- wiecie kto i gdzie będzie to robił- wiec Beskidzie Niski oddychaj - a Tężnia to się teraz nam przyda.
LOL
LOL 13.10.2021, 09:41
Cała Skandynawia ma spalarnie budowane przez Polaków i jest DOBRZE. Przestań wmawiać ludziom, że taki obiekt to wyrośnięty kopciuch bo to bzdura. Spalarnia jest potrzebna żeby pozbywać się śmieci w sensowny sposób odzyskując energię a nie wywozić je po lasach. Ponieważ żyjemy w Polsce to trzeba bardzo dokładnie obserwować tę inwestycję żeby była przeprowadzona zgodnie ze sztuką. Jak nie będzie spalarni to cena za wywóz śmieci będzie taka, że strach pisać. Czas to wreszcie przyjąć do wiadomości!
DetektywCO2
DetektywCO2 12.10.2021, 11:38
Pięknie widać jak nadajniki ograniczają ciąg dymu z kominów, że dusimy się we własnych spalinach nie tylko tych kominowych ale i samochodowych. Dodatkowo instalujcie kuchenki gazowe jakie nie puszczają do mieszkań tego co znajduje się w gazie. Aby walczyć z nadajnikami trzeba polewać je wodą, bo wtedy promień skalarny zostaje na słupie wody, a nie jest wymierzony w cele m.in. obezwładniające ludzi lub do likwidacji niewygodnych obywateli.
🇵🇱
🇵🇱 12.10.2021, 16:04
A Twoja antena ok ?😎
X
X 12.10.2021, 10:04
W skrócie - załóż ogrzewanie gazowe bo złe powietrze a pozniej Morawiecki podniesie akcyzę na gaz.
Kocham mój kraj ale tu się nie da żyć
Adik
Adik 13.10.2021, 08:41
Od podnoszenia to jest Tusk czy Kosiniak. Są w tym niedoścignieni. Poza tym, amebo umysłowa, na ceny gazy wpływają ceny surowców, a dzięki Nord Stream 2 gaz pójdzie dwa razy do góry. Podziękuj herr Donaldowi. Wspomnę jeszcze, że fatalne warunki na dostawy gazy do Polski do roku 2022 podpisał W. Pawlak w rządzie PO-PSL. Więc twój komentarz pokazuje totalną niewiedzę. Wyjeżdżaj do Niemiec!
~~~~ja
~~~~ja 12.10.2021, 13:58
A już kiedyś podniósł, że jesteś tak o tym przekonany?
Jak się nie da żyć to wyjedź... a co do powietrza to chyba raczej UE nam dyktuje jakie ma być bo inaczej kary za nadmierną emisję CO2.
qq
qq 12.10.2021, 16:00
~~~~ja widzę, że już po drinku więc zasiadłeś do komentowania więc powiem tyle: OD LAT było wiadomo, że koszty nadmiernej emisji będą coraz wyższe na co Pijacy i somsiedzi zabili OZE i pchali w węgiel więc mamy w tej chwili efekty ich 6 letnich "rządów" A teraz do dna!
jjhm
jjhm 12.10.2021, 10:02
Od 100 lat pali sie w piecach węglem,drzewem i innymi cudami i nie było dawniej smogu więc to nie jest od pieców to tak jak mówi się że nie ma innych chorób bo jest tylko covid
strona wuwuwu
strona wuwuwu 12.10.2021, 16:51
A może to od paliw kiepskiej jakości? Kiedyś kotły centralnego ogrzewania nie były cudem techniki, ale jak załadowało się bukowe gałęzie czy koks, to było ciepło i bez syfu z komina. A jak ktoś palił miałem i innym dziadostwem, to było, jak było.
Zresztą, nieraz można było przeczytać w mediach o tym, jak to niektórzy palili plastikowymi butelkami albo starymi ciuchami. Zgroza.
~~~~ja
~~~~ja 12.10.2021, 14:03
Nie byliśmy też w UE, która wszędzie nam każe szukać ograniczeń emisji CO2 w emisji od zwykłych gospodarstw domowych, przez samochody do elektrowni węglowych (właściwie samochody chyba powinny być na końcu, bo tak naprawdę chyba to one są największym źródłem zanieczyszczeń a nie elektrownie).
pilot
pilot 13.10.2021, 08:02
Największym źródłem nie samochody tylko samoloty, https://www.skyradar.pl/p/rada… tu jest smog co wisi w powietrzu bez mało 24h.
M
M 12.10.2021, 09:57
Czyżby program "czyste powietrze" nie działał jak należy, że w dalszym ciągu mamy tyle kopciuchów ?
Mig
Mig 13.10.2021, 13:28
Wręcz przeciwnie, działa BARDZO DOBRZE i pozwolił zmodernizować tysiące gospodarstw domowych, głównie w zakresie termomodernizacji, instalacji PV i wymiany źródeł grzewczych.

Pozostałe