Gorlice. Oszuści telefonicznie wyłudzają pieniądze „na DPS przy Michalusa”. Uważajcie!

  • 12.10.2021, 14:00
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

W Gorlicach oszuści telefonicznie wyłudzają pieniądze „na DPS przy Michalusa” Fot. ilustracyjne/freepik
Ile osób dało się naciągnąć, dokładnie nie wiadomo, bo być może niektórzy nawet nie są świadomi, że zostali oszukani. Póki co do domu opieki przy ulicy Michalusa w Gorlicach zgłosiło się trzech przedsiębiorców, którzy chcieli potwierdzić, czy placówka zbiera pieniądze.

 

Od piątku (8 października) do dzisiaj (12 października) zadzwoniło do nas trzech przedstawicieli firm, którzy albo chcieli się upewnić, że prowadzimy zbiórkę pieniędzy na potrzeby DPS, albo zapytać, czy pieniądze dotarły – mówi Agnieszka Miarecka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Michalusa w Gorlicach.

 

Za każdym razem oszuści działają według tego samego schematu – ciepły kobiecy głos przekonuje rozmówcę, że podopieczni gorlickiego DPS są tacy biedni i schorowani, i że na wszystko brakuje pieniędzy, dlatego placówka zdecydowała się poprosić o pomoc przedsiębiorców. Jeśli rozmówca połknie haczyk, to oszustka wyjaśnia, że na ustaloną kwotę listonosz dostarczy fakturę, za którą trzeba będzie zapłacić – jak za przesyłkę – przy odbiorze.

Jedna z firm zgłosiła się do DPS, by potwierdzić, że zbierają pieniądze. Drugiego z przedsiębiorców zastanowił adres nadania przesyłki z fakturą, bo nie były to Gorlice a Katowice i poprosił listonosza o awizo, by moc sprawdzić sprawę i to uchroniło go przed stratą swoich pieniędzy. Trzeci właściciel firmy – nieświadomy dał się oszukać, a już po przekazaniu gotówki zadzwonił do placówki na Michalusa.

Nigdy nie prowadzimy zbiórek w takiej formie – żaden z naszych pracowników nie dzwoni do firm z prośbą o pomoc dla naszych podopiecznych – podkreśla Agnieszka Miarecka.

Jeśli zwracamy się o wsparcie to zazwyczaj rzeczowe z dostawą na adres DPS, a jeśli są to zbiórki pieniędzy, to podajemy numer kontakt przypisany naszej placówce. I zawsze wysyłamy pismo, na którym jest mój podpis.

 

Aspirant sztabowy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach przypomina:

Każda próba oszustwa powinna być zgłoszona na policję, dlatego prosimy osoby, które odebrały w ostatnim czasie podobny telefon o zgłoszenie się do komendy.

 

W żaden inny sposób nie ukrócimy oszukańczego procederu.

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anna
Anna 12.10.2021, 23:48
A to cwaniaki. Czego to oszuści nie wymyślą... Potrafią grać na emocjach. Pewnie sama bym się nabrała. :(((

Pozostałe