A Wy, przy ilu stopniach morsujecie? Bąbelki były tylko przygrywką

  • 15.10.2021, 08:33
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Mgr Mors zaplanował w Gorlicach prace o takiej jakości, z jakiej słynie Fot. haloGorlice
Robale! Wszędzie robale! A właściwie owady i to niezwykłe! Wszyscy, którzy poczuli najpierw rozczarowanie dziś mogą spokojnie odetchnąć. Mgr Mors zaplanował w Gorlicach prace o takiej jakości, z jakiej słynie.

 

Założenie było proste: rozpocząć niepozornie, a po pewnym czasie powrócić i wykonać pracę na przygotowanej wcześniej ścianie.

Tak też się stało i pierwsze owadzie dzieła zaczynają nabierać kształtu. Łącznie, w różnych punktach miasta pojawi się 10 mini-murali pokazujących ciekawe okazy entomologiczne.

 

Dlaczego właśnie owady?

Nie przypominaliśmy o tym celowo, ale dziś już możemy. Zaproszenie specjalisty od murali do Gorlic miało ścisły związek z upamiętnieniem postaci ks. Bronisława Świeykowskiego. Dlatego też, poszukując motywów do inspiracji zadecydowano: w ramach części artystycznej realizowanego projektu „Bronisław Świeykowski. Burmistrz dni grozy” na terenie miasta miały powstać mini-murale poświęcone księdzu, a każdy z nich ma prezentować wybrane okazy z jego kolekcji.

Poinformowano o tym już 4 maja, kiedy urząd pochwalił się dofinansowaniem projektu i poinformował o jednym z obszarów działania:

„Koniec naszej niedoli i niewoli!” – mini murale i pokaz archiwalnych fotografii

Na kilku budynkach w centrum miasta powstaną murale przestawiające po jednym okazie owadów z kolekcji bohaterskiego burmistrza Gorlic. Grafiki mają na celu zainteresować odbiorcę i zachęcić do poszukiwania i pogłębiania wiedzy na temat Świeykowskiego, nie tylko jako bohatera, ale także niezwykłej osobowości i miłośnika przyrody.

 

Dziś możemy już spokojnie stwierdzić: mini? Tak, jeśli porównamy to z muralami, które zajmują całe boczne ściany bloków. A u nas? Niekonwencjonalne wykorzystanie przestrzeni, intensywne barwy, wyjątkowe motywy. Maksymalny efekt i doskonałe urozmaicenie przestrzeni miejskiej!

W przygotowaniu projektu udział miało również gorlickie Muzeum PTTK, które na potrzeby serii murali użyczyło katalogu zbiorów, które niegdyś posiadał ks. Bronisław Świeykowski. Na tej podstawie wybrane zostały okazy, które będą odtąd zdobić mury naszego miasta.

 

Prace nie zostały jeszcze zakończone, dlatego jeśli będziecie mieć odrobinę szczęścia, spotkacie artystę przy pracy.

 

O innych inicjatywach realizowanych w ramach projektu uczczenia B. Świeykowskiego pisaliśmy wcześniej:

>>>Burmistrz Świeykowski uczczony w niezwykłym spektaklu. To dopiero początek!

>>>Posłuchaj w drodze do pracy: rozmowy o Świeykowskim

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Zdjęcia (7)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ŁM
ŁM 15.10.2021, 11:01
bardzo ładne :)
więcej sztuki ulicznej poproszę :)

Pozostałe