Sąd wydał wyrok, a starosta decyzję. Mimo cofniętych uprawnień mężczyzna wsiadł za kółko

  • 16.10.2021, 08:10
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Gorlice. Mimo cofniętych uprawnień mężczyzna wsiadł za kółko Fot. ilustracyjne/haloGorlice
Mężczyzna będzie musiał poważnie tłumaczyć się z tego czynu, który jest przestępstwem. Prowadził pojazd po drodze publicznej, pomimo cofnięcia mu uprawnień.

 

W miniony czwartek (14 października) policjanci drogówki zatrzymali do kontroli pojazd prowadzony przez mieszkańca gminy Grybów. Poruszał się on w godzinach wieczornych po drodze publicznej w Wilczyskach.

Jak informuje nas KPP Gorlice:

W czasie kontroli okazało się, że kierujący pojazdem mężczyzna miał cofnięte uprawnienia. Kierowca był trzeźwy.

 

Mężczyzna miał na swoim koncie wyrok sądu, w którym orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów. Decyzję w sprawie cofnięcia uprawnień wydał także uprawniony starosta.

Po zakończonej kontroli mężczyzna nie mógł już prowadzić samochodu. Przekazał więc kluczyki wskazanej osobie, a po zakończonych czynnościach został zwolniony. Nie oznacza to jednak końca jego problemów. Za niestosowanie się do wyroku sądu i prowadzenie pojazdu pomimo cofniętych uprawnień mogą go czekać poważne konsekwencje.

Zgodnie z art. 244 kodeksu karnego, który reguluje niestosowanie się do środków karnych, które zostały orzeczone w stosunku do osoby:

Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, zakazu posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany,  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Dodatkowo, zgodnie z treścią art. 180a kodeksu karnego, który odnosi się do problemu prowadzenia pojazdu pomimo cofnięcia uprawnień:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Źródło info: KPP Gorlice, Ustawa kodeks karny

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Podpis
Podpis 16.10.2021, 08:34
Cały czas czekam aż redakcja prześledzi taki przypadek do samego końca i da znać jakie konsekwencje poniósł przestępca oraz po jakim czasie został ponownie złapany za kierownicą.

Pozostałe