Uważajcie na te jajka: Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed salmonellą

  • 16.10.2021, 12:53
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

uwaga na te jajka - komunikat z GISu Fot. GIS
Publikujemy treść ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności: stwierdzenia Salmonelli z grupy D na powierzchni skorupek jaj konsumpcyjnych.

 

Zagrożenie:

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność pałeczek Salmonella z grupy D na powierzchni skorupek jaj określonych poniżej.

Spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej może powodować przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.

 

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt: Jaja z chowu klatkowego.10 świeżych jaj. Klasa wagowa M, klasa A
Numer partii: 23.10.21.T12
Najlepiej spożyć przed: 23.10.2021
Kod na skorupkach jaj: 3PL 16071303H6
Podmiot wprowadzający do obrotu: Polskie Fermy Grupa Producentów Sp. z o.o., Włostowa 109D, 48-317 Korfantów Zakład pakowania i sortowania jaj PL 16075903

 

Działania podjęte przez przedsiębiorcę i organy urzędowej kontroli:

Zakład Pakowania Jaj posiadający weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 16075903 poinformował dystrybutora o konieczności wycofania z obrotu przedmiotowej partii jaj.

Zarówno zakład pakowania jaj jak i ferma jaj konsumpcyjnych, z której pochodzą przedmiotowe jaja są pod stałym nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nysie. W ramach kontroli przeprowadzanej niezwłocznie po otrzymaniu informacji o wykryciu zanieczyszczenia, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nysie poddał kontroli dokumentację zakładową związaną z kwestionowaną partią oraz pobrał stosowne urzędowe próby, które zostały skierowane do badań laboratoryjnych.

Organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują działania podejmowane przez przedsiębiorców.

 

Zalecenia dla konsumentów:

Nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami.

Zasady ostrożności w obchodzeniu się z jajami znajdują się na stronie internetowej >>>Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny

 

Źródło info: GIS

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Była Kierowniczka
Była Kierowniczka 18.10.2021, 22:14
Ja sprzedawałam jajka w taki sposób to Inspekcja Handlowa dała mi karę 20 tyś za sprzedaż takich jajek.
Kierowniczka
Kierowniczka 17.10.2021, 16:31
Stanowcza większość jajek na Zawodziu które nie są sprzedawane w sklepach spożywczych ''takich z chlebem'' to są sprzedawane ze sklepu Biedronki i dodatkowo należy chodzić ze swoimi jednorazowymi opakowaniami bo to w opakowaniach wielorazowych nie wyparzonych roznoszą się bakterie.

Pozostałe