Popatrz jak znikam! Uczniowie z Ropy i Łosia przekonali się o tym, że odblaski robią różnicę

  • 17.10.2021, 07:55
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Uczniowie ze szkoły w Ropie przekonali się, że noszenie odblasków jest… Fot. KPP Gorlice
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Ropie przystąpiła do udziału w XI. edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Uczniowie przekonali się, że noszenie odblasków jest ważne i potrzebne. Dzięki nim kierowcy zyskują cenne sekundy na podjęcie najlepszej reakcji.

 

Celem konkursu „Odblaskowa szkoła” jest „zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe”. Nie chodzi tylko o przekazanie wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także pokazanie pewnych sytuacji i promowanie zachowań, które mogą decydować o życiu i zdrowiu najmłodszych.

 

Z ich nauki możemy korzystać wszyscy

Jesienna szarówka, opady deszczu, mgła. Do tego zmęczenie bądź chwila nieuwagi: niewiele trzeba, by doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Dlatego też właśnie na początku jesieni pojawia się wiele kampanii, w których centrum stoi bezpieczeństwo drogowe. Akcja „Odblaskowa szkoła” jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie takich, z której korzyści są wymierne.

Uczniowie z Ropy nie próżnowali: dla nich udział w tym konkursie to nie tylko jednorazowe spotkanie, ale szereg działań, które pomagają im nauczyć się właściwych zachowań na drodze.

Jak czytamy na stronie KPP Gorlice:

W połowie września uczniowie zostali wyposażeni w kamizelki oraz opaski odblaskowe. Odbył się już tydzień bezpieczeństwa przy szkole (odblaskowa akcja informacyjna). Uczniowie klasy I i V wspólnie z wychowawcami, przeprowadzili akcję informacyjną wśród mieszkańców Ropy dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu ulicznym. Na szkolnym parkingu uczniowie wręczali kierowcom własnoręcznie wykonane ulotki nawołujące przestrzegania limitów prędkości czy znaków ostrzegawczych.

 

To nie tylko kwestia odblasków, ale także przygotowania samochodów

Bardzo ciekawym elementem akcji były kontrole, którymi uczniowie witali samochody przybywające na teren szkolnego parkingu! Klasa VIII przeprowadziła „Kontrolę odblaskową”.  Uczniowie dokonywali porannej kontroli stanu technicznego samochodów wjeżdżających na teren szkolny. Sprawdzano kompletność podstawowego wyposażenia samochodów tj. apteczek, trójkątów i gaśnic. Uczniowie klasy IV i VI wspólnie z wychowawcami zorganizowali akcję „Szkolna stacja diagnostyczna”.  Każde auto wjeżdżające na szkolny parking zostało sprawdzone w zakresie działania świateł. Wynik był satysfakcjonujący: we wszystkich skontrolowanych pojazdach światła działały bez zarzutu.

 

Wieczorne spotkanie i nauka znikania

W czwartkowy wieczór (30 września 2021) na terenie szkoły odbyło się wyjątkowe, odblaskowe spotkanie. W spotkaniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łosiu. Pojawił się także wójt Gminy Ropa Karol Górski oraz przewodniczący Rady Gminy, Bogusław Łukaszyk. Na spotkanie przybyli także strażacy z OSP w Ropie oraz przedstawiciele policji na czele z dzielnicowym Mariuszem Karpiem. 

W niemal całkowitych ciemnościach odbył się konkurs pt. „Odblaskowa moda. Odblaski mam o bezpieczeństwo dbam”. W czasie pokazu uczniowie zaprezentowali wyjątkowe stroje, wyposażone w liczne elementy odblaskowe. Najciekawsze stylizacje zostały nagrodzone, a w pamięci wielu pozostanie właśnie niezwykła atmosfera spotkania i efekt wizualny, kluczowy problem akcji.

 

Nocny przejazd rowerzystów

Po pokazie mody uczniów wszystkich trzech szkół przejechali rowerami na miasteczko ruchu drogowego. Wykazali się tam doskonałą znajomością przepisów ruchu drogowego, gdzie musieli prawidłowo przejechać całą trasę, mimo trudnych warunkach pogodowych – o zmroku, w deszczu. 

Całość spotkania zakończyła odblaskowa dyskoteka, gdzie jeszcze raz można było zobaczyć różnicę widoczności osób, które mają na sobie odblaski i tych, które ich nie założyły.

Dodatkowym elementem pracy nad projektem „Odblaskowa szkoła” było przygotowanie haseł i transparentów związanych z ideą bezpieczeństwa drogowego. Rada Rodziców sfinansowała zakup odblaskowego baneru, który będzie przypominał pieszym i kierowcom o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Zorganizowano także akcję dedykowaną seniorom: „Odblaskowa poczta dla seniora”, w ramach której przypominano im o kluczowych problemach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Obył się także tematyczny konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Uczniowie nie zapomnieli też o swoich młodszych kolegach i koleżankach. Łącząc akcje „Przerwa na czytanie" i „Odblaskowa szkoła” uczniowie klasy VII przybliżyli przedszkolakom oraz młodszym kolegom treści związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Czytali przedszkolakom i uczniom z klas I-III szkoły podstawowej publikacje:

  • O tym, jak Grześ przez jezdnię przechodził,
  • Kolorowa wyliczanka,
  • Odblaski,
  • Opowiadanie Puchatka. Odblaski w drodze do szkoły,
  • Miś rowerzysta.

 

Źródło info: KPP Gorlice

Monika Kulka-Smołkowicz

Zdjęcia (9)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe