Dziś wspomnienie św. Łukasza ewangelisty, patrona służby zdrowia

  • 18.10.2021, 08:41
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Figura Św. Łukasza na Bazylice w Gorlicach Fot. haloGorlice
Chociaż Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia obchodzony jest na początku kwietnia, w polskiej tradycji bardzo często obchody te koncentrują się właśnie w październiku. Właśnie dzisiaj (18 października) w kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty.

 

Dziś w wielu miejscach pojawią się okolicznościowe życzenia dla osób, które na co dzień wspierają chorych w cierpieniu, pomagają wrócić do zdrowia, ale i towarzyszą przy dobrej śmierci. Wspomnienie św. Łukasza ewangelisty to dzień, który w Polsce od lat jest traktowany jako dzień patronalny służby zdrowia.

 

Skąd związek świętego Łukasza ze służbą zdrowia?

Świętemu Łukaszowi przypisuje się autorstwo jednej z czterech ewangelii oraz Dziejów Apostolskich. Ich charakter jest szczególny, tak samo jako postać świętego. Był starannie wykształconym człowiekiem, współcześnie powiedzielibyśmy: intelektualistą i humanistą w najlepszym tego słowa znaczeniu. Stąd też mówi się o nim jako o osobie, która dzieła na temat Jezusa kierowała w szczególności do osób wierzących, nawróconych, tak, by utwierdzać ich w wierze.

Jako lekarz, św. Łukasz zwracał szczególną uwagę na uzdrowienia i wskrzeszenia. Właśnie ten aspekt działalności Jezusa na ziemi budził jego szczególne zainteresowanie i został mocno zaznaczany w jego pismach.

Podania wskazują także, że św. Łukasz był też ikonopisem. Współcześnie opisuje się go najczęściej jako patrona służby zdrowia, szczególny opiekun m.in. lekarzy chirurgów, malarzy, grafików, historyków i złotników. Zwierzęciem, które często jest przedstawiane jako jego symbol, jest byk.

Dawniej, w dniu wspomnienia św. Łukasza pochylano się szczególnie nad żebrakami i osobami wykluczonymi ze społeczeństwa.

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe