Dziady beskidzkie się robią, kurzą, w dymie przyszłości wypatrują... Takiego spektaklu się nie spodziewaliście!

  • 21.10.2021, 11:06
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Dziady Beskidzkie - to będzie świetny spektakl w Gorlickim Fot. facebook/Monika Babula/Dziady Beskidzkie
„Dziady beskidzkie” dla Was robimy, wzruszenia i humoru szczyptę dodamy, pięknie Wam znów zaśpiewamy i zaprosimy Was do stołu, gdzie starym zwyczajem ze wschodu nakarmimy dusze czyśćcowe i zapytamy ich za Guślarzem „czego Wam trzeba duszyczki żeby się dostać do nieba?” – opowiada Monika Babula, autorka scenariusza do kolejnego już spektaklu przygotowywanego przez wielopokoleniową grupę teatralną Plemię z Uścia Gorlickiego.

A wszystko zaczęło się od...
 

Siadła Babula na przyzbie i się zadumała. Stasiuka se chwile poczytała i pomyślała: Dobrze chłop gada!

Wieje ze wschodu i niesie niskie mgły. Wszystko jest już nagie i odarte. (…) Pejzaż się uprościł. Zostały kreski i kilka stłumionych barw. Trzeba będzie z tym żyć przez pięć miesięcy. W cieniu. Pod niskim niebem jak pod szarym stropem.

 

Dziady beskidzkie zrobimy – pomyślała Babula – Dusze czyśćcowe nakarmimy!

A cóż bardziej przypomina czyściec niż listopadowy dzień w Beskidzie, gdy w ciemnych dolinach, gdzie niegdyś były ludne wsie, zalega mgła?

 

Cytaty: Kroniki Beskidzkie i światowe Andrzeja Stasiuka

 

Mówią: Babula spadła nam jak grom z jasnego nieba i wydobywa z nas rzeczy niezwykłe
 

Nasza teatralna rodzina powiększa się i wzbogaca się o nowe, piękne artystyczne dusze. Wszyscy jesteśmy głodni poezji, metafory, teatru po prostu. Bo prozę życia mamy na co dzień. Żniwa skończone, ziemniaki wykopane a przetwory w spiżarniach. No i nowe wełniane koce i pledy na zimę w sortexach zakupione… Cóż możemy ofiarować sobie na tę nadchodzącą jesień? „Dziady beskidzkie” dla Was robimy, wzruszenia i humoru szczyptę dodamy, pięknie Wam znów zaśpiewamy i zaprosimy Was do stołu, gdzie starym zwyczajem ze wschodu nakarmimy dusze czyśćcowe i zapytamy ich za Guślarzem „czego Wam trzeba duszyczki żeby się dostać do nieba?”


Będzie duuuużo męskiej energii i pięknych kobiet!


Do współpracy przy kolejnym spektaklu grupa Plemię zaprosiła aktorów amatorów, aktorów profesjonalnych, pieśniarzy i muzyków. W czasie występu będzie grał na żywo czteroosobowy band muzyczny, w składzie Mirosław Bogoń, Rafał Boni Boniśniak, Piotr Przyrowski, Tomasz Kubala. Będzie również chór pod dyrygenturą Edyty Sulimskiej oraz orkiestra dęta z Brunar pod dyrekcją Romana Korbicza.

 

Brakuje jeszcze kilku złotówek


Zwracamy się do Was, Ludzi Dobrej Woli, miłośników teatru, poezji i Beskidu Niskiego z prośbą o wsparcie finansowe naszego projektu. Większość prac nad spektaklem wykonujemy własnym sumptem. Korzystamy gościnnie z sali prób w Gminnym Ośrodku Kultury w Uściu Gorlickim, a artyści pracują nad spektaklem non profit.


LINK DO ZBIÓRKI

 

Więcej informacji o spektaklu przeczytacie klikając w plakat.

Do zobaczenia w Wysowej!

Barbara Ćmiech

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe