Karczma jako muzeum. Uście Gorlickie planuje powstanie Muzeum Łemków i Rusnaków

  • 24.10.2021, 08:44
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Uście Gorlickie planuje powstanie Muzeum Łemków i Rusnaków Fot. ilustracyjne/unsplash
Na stronie Urzędu Gminy w Uściu Gorlickim znaleźliśmy ciekawą informację o planowanej budowie transgranicznego Muzeum Łemków i Rusnaków. Wartość tego projektu jest ogromna, ponieważ przekracza 3 miliony euro!

 

Projekt „Zaginiona kraina Łemków i Rusnaków” 

Opis projektu jest na razie dość krótki, ale pokazuje przekrój działań zaplanowanych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja  2014 – 2020. Jego celem jest podjęcie starań na rzecz ochrony i rozwoju dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza. Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze ma zostać wykorzystane w celu stworzenia interesującego projektu turystycznego. Ma też umożliwić ochronę tradycji i pamięci o ludziach, wydarzeniach i miejscach ważnych i unikatowych.

Wiodącym partnerem w projekcie jest Obec Kružlov, a pozostałymi partnerami są: gmina Uście Gorlickie, Obec Zborov, i Karpatská asociácia pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj.

 

Na co wydane zostaną ogromne pieniądze?

Jak czytamy w opisie projektu, jego celem szczegółowym jest:

udostępnienie turystom dziedzictwa Łemków i Rusnaków. W związku z rozbieżnościami w samej społeczności, dla przedstawienia historii Łemków i Rusnaków musi łączyć różne spojrzenia i poglądy. 

 

Budowa transgranicznego Muzeum Łemków i Rusnaków będzie kilkuetapowa i rozpocznie się od fazy dokumentacyjnej (powołanie zespołu ds. przygotowania merytorycznego, zbieranie i opracowanie źródeł historycznych i materiałów i zbiórka eksponatów). Zbieranie eksponatów i poszukiwanie nowych źródeł historycznych będzie prowadzone w formie ciągłej w czasie realizacji całego projektu, a nawet, z woli partnerów: po jego zakończeniu.

W ramach realizacji projektu powstaną trzy budynki, które będą tworzyć sieć Muzeum Łemków i Rusnaków po polskiej i słowackiej stronie granicy

  • Zborov (Słowacja) – I obiekt Muzeum – w odresturowanym XVI wiecznym kasztelu.
  • Kruzlov (Słowacja) – II obiekt Muzeum – w postaci zagrody wiejskiej.
  • Uście Gorlickie (Polska) – III obiekt Muzeum – odtworzona karczma łemkowska, która została rozebrana w trakcie budowy układu komunikacyjnego w Uściu Gorlickim.

Etap edukacyjny będzie realizowany przez „Karpatská Asociacia” w formie przygotowania cyklu szkoleń dla nauczycieli, animatorów kultury i osób pracujących z młodzieżą oraz przewodników i organizatorów ruchu turystycznego, w tym prowadzących gospodarstwa agroturystyczne i obiekty pobytowe, lub przedsiębiorstwa turystyczne, w zakresie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego terenu pogranicza.

Etap eventowy ma był formą wypromowania nowego produktu turystycznego. Podróż po nowych obiektach obudowana wydarzeniami kulturalnymi ma zachęcić do przygotowania przyszłych podróżników do wybrania tej właśnie oferty. W ramach projektu ma być zrealizowany także trzyodcinkowy film, który ma być w przyszłości prezentowany w muzeum wraz z prezentacją interaktywną.

 

Jako główny cel projektu określono:

Wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Pogranicza, dla wzmocnienia transgranicznej tożsamości społecznej oraz budowy mocnego potencjału gospodarczego, wykorzystującego spuściznę historyczną i kulturową pogranicza polsko-słowackiego./

 

Kiedy zobaczymy efekty tej pracy i ile to będzie kosztowało?

Okres realizacji projektu określono na przedział czasu od stycznia 2021 r. do grudnia 2022 roku. Całkowita wartość projektu to ponad 3 miliony euro (3 029 452,26 €). Co ciekawe, przy nazwie projektu na portalu mapadotacji.gov.pl, łączna wartość wyrażona w złotówkach wynosi 12 797 706,28 zł, ale jako miejsce realizacji wskazano powiat nowosądecki!

Znajdujemy także informację o tym, ile ze swojej kieszeni gmina Uście Gorlickie zamierza wyłożyć na ten projekt. W sekcji „udział partnera” widzimy następujące dane:

Gmina Uście Gorlickie (P1/P1)

Wydatki kwalifikowalne: 363 949,88 €
85 % Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego: 309 357,39 €
15 % Środki budżetu państwa (jednostek samorządu terytorialnego) : 54 592,49 €

 

Jak podoba się Wam ta koncepcja?

 

Źródło info: UG Uście Gorlickie, mapadotacji.gov.pl, kruzlov.sk

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe