Kolejna gmina w Gorlickiem wprowadza kody kreskowe na śmieci

  • 26.10.2021, 13:09
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Gmina Moszczenica wprowadza kody kreskowe na śmieci Fot. haloGorlice
Od 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy gminy Moszczenica będą mieli obowiązek znakowania pojemników oraz worków na odpady komunalne kodami kreskowymi, które będą przydzielane do konkretnej nieruchomości.

 

Kody z napisem „niesegregowany” będą naklejane na worki lub pojemniki do gromadzenia odpadów zmieszanych, natomiast kody z napisem „segregowany” naklejane będą na worki lub pojemniki do gromadzenia śmieci segregowanych, czyli szkła, papieru, metali z tworzywami sztucznymi, bioodpadów.

Już teraz gmina uczula, że każdy worek i pojemnik będzie musiał posiadać kod kreskowy, który trzeba będzie naklejać w sposób widoczny: na workach każdorazowo, w miejscu poniżej wiązania, a na pojemnikach jednorazowo w jego górnej części w miejscu suchym i czystym.

Worki oraz kody mieszkańcy będą otrzymywali od sołtysa. 

 

W przypadku braku kodu kreskowego na pojemniku lub worku firma odbierająca odpady komunalne oraz urząd gminy będą weryfikować zaistniały problem

Podczas odbioru odpadów pracownik firmy odbierającej odpady skanuje kody wprowadzając do systemu informacje o: terminie odbioru odpadów, rodzaju odpadów odebranych z z nieruchomości, ilości odebranych odpadów.

 

Uzyskane w ten sposób informacje umożliwiają sprawdzenie:

  • Czy odbiór odbył się zgodnie z harmonogramem.
  • Czy przedsiębiorca odbierający odpady należycie wykonuje umowę.
  • Czy wystawione przed nieruchomość odpady zostały wystawione przez jej właściciela (zastosowanie kodów kreskowych zapobiegnie podrzucaniu i niekontrolowanemu przemieszczaniu odpadów).
  • Czy właściciel nieruchomości prawidłowo segreguje odpady.
  • Jak przebiega selektywna zbiórka odpadów komunalnych na terenie gminy objętej systemem gospodarowania odpadami. Samorządy zobowiązane są ustawowo do osiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło. Uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami pomoże w osiąganiu wymaganych poziomów i uchroni przed karą pieniężną.
  • Odpowiedzialność za nieprawidłową segregację lub jej brak ponosić będzie właściciel nieruchomości, a skutkować to będzie podwojoną opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Już budują
Już budują 27.10.2021, 15:32
Co za różnica, zmieszane czy segregowane, wszystko niedługo wyląduje w nowo powstałej spalarni.
adam1
adam1 26.10.2021, 16:08
Chore to wszystko
Sortowacz
Sortowacz 26.10.2021, 15:59
Zlikwidować obowiązek sortowania śmieci i tyle. Będzie łatwiej, taniej i szybciej. Wszelkie rozwiązania ekologiczne mają w nosie ekologię i służą tylko glebszemu sięganiu do kieszeni Kowalskiego. Ale że jest parcie teraz pewnych grup na to, więc kapitaliści to bezwzględnie wykorzystują.
Bulwers
Bulwers 26.10.2021, 14:47
Może w końcu zaczną przyjeżdżać po bio, bo na razie im się niechce podjeżdżać pod 1 posesję, bo reszta na ulicy ma gdzie to składować
Czytelnik
Czytelnik 26.10.2021, 23:13
Podobno po bio odpady nie będą przyjeżdżać tylko samemu we wlasnym zakresie trzeba zawiesc do empolu niestety
Kiwi
Kiwi 26.10.2021, 14:42
Nikt tych kodów nie sprawdza, to straszak na ludzi, skuteczny zresztą.
marek
marek 26.10.2021, 14:01
Tylko dalej nie wiem co robić z pojemnikami po aerozolach. Każdy twierdzi co innego...

Pozostałe