Marzysz o pracy w branży IT? To dobry kierunek!

  • 12.11.2021, 08:25
  • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

Zarobki w branży IT Fot. materiały partnera
Przeglądając oferty pracy coraz częściej możemy spotkać ogłoszenia związane z usługami IT. Propozycje związane są z bardzo zróżnicowanymi stanowiskami, branża informatyczna bardzo się powiększyła i robi to ciągle. Obecnie każde przedsiębiorstwo opiera swoje działania na usługach informatycznych i potrzebuje ludzi do ich obsługi. Ogłoszenia związane z nowymi technologiami stanowią aż 15% całego rynku pracy. Najczęściej poszukiwani są programiści, specjaliści od administracji i baz danych, specjaliści działu helpdesk czy też web developerzy.

 

Czy usługi IT to przyszłość?

Młodzi ludzie będący na etapie wyboru ścieżki swojej kariery zawodowej, zastanawiają się w którą stronę pójść, aby były z tego jak największe korzyści. Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, zainteresowań i zaangażowania. Niewątpliwie praca w branży IT należy do tych mocno rozwojowych. Każda firma musi posiadać zaplecze informatyczne, odpowiednio dostosowane do potrzeb.

Łączy się to oczywiście z zatrudnieniem osób, które będą za tą gałąź odpowiedzialne. Opieki wymaga zarówno cały system, jak i sprzęt. Potrzeba osób, które będą odpowiedzialne za tworzenie nowych rozwiązań, nowych produktów, a także za naprawy w przypadku awarii. W sektorze IT ciągle brakuje pracowników, braki kadrowe są zauważalne na każdym kroku. Niewątpliwie kierunki studiów z tym związane nie należą do najłatwiejszych. Wymagają logicznego myślenia, dużo nauki i ciągłego samorozwoju. Jednak zarobki na poziomie nawet kilkunastu tysięcy robią wrażenie.


Warto być ekspertem w swojej dziedzinie

Analizując wynagrodzenie dla poszczególnych stanowisk stanowiących sektor IT można zauważyć, że są dosyć zróżnicowane. Z czego to wynika? Bycie informatykiem to zbyt szerokie pojęcie, liczy się konkretna specjalizacja od której zależy wysokość pensji. Zarobki kształtują się od 5 do 20 tys. złotych, jak widać pole manewru jest bardzo szerokie. Górne granice tych kwot zarezerwowane są raczej dla prawdziwych specjalistów w swojej branży.

Mowa tu o bardzo szczegółowych, niszowych kierunkach, np. frontend developer. Wybór takiego kierunku pozwala na bycie ekspertem w danej dziedzinie, nie mając przy tym konkurencji. Dla przykładu, tester gier zarabia w granicach 6 tys. złotych, natomiast tester automatyczny już 12 tys. złotych brutto. Jak widać jest to znacząca różnica. Jeżeli ktoś wybierze odpowiedni kierunek swojej nauki nie będzie musiał martwić się o zarobki.


Zarobki rosną wraz z doświadczeniem

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że posiadając większe doświadczenie można liczyć na większe zarobki. Sfera usług IT pokazuje to dosyć wyraźnie. Poszczególne stanowiska posiadają swoje poziomy, które świadczą o doświadczeniu, poziomie znajomości danego zagadnienia i zaawansowaniu.

Na przykładzie programistów możemy to dostrzec bardzo łatwo. Osoba początkująca otrzymuje dwa razy niższe zarobki niż ekspert średniego stopnia. Dla juniora średnie zarobki to kwoty w przedziale 4-6 tys. zł, na wyższym szczeblu kwota podwaja się. Wysokie zarobki w branży spowodowane są przede wszystkim popytem. Na rynku brakuje specjalistów, jeżeli pojawi się odpowiedni kandydat, firmy zabiegają o niego proponując coraz to większe stawki. Jeżeli chodzi o usługi IT, jak widzimy, jest do czego dążyć.

Justyna Miarecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe