Halo – tu weekend! Wystawy, spotkanie autorskie, koncert, a na dokładkę aromaterapia w najlepszym wydaniu

  • 19.11.2021, 11:42
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Kalendarz imprez w Gorlicach Fot. materiały prasowe
Jak co piątek podpowiadamy, gdzie spędzić czas w nadchodzący weekend! Zgodnie z Waszymi sugestiami w rozpisce będziemy również umieszczać wydarzenia, które czekają nas w najbliższym tygodniu.

 

PIĄTEK (19 LISTOPADA), godz. 18, Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie: Wernisaż wystawy malarstwa Danuty Poręby

Na wystawie zaprezentowany jest cykl obrazów, w którym głównym motywem jest zachwyt nad przyrodą i urodą świata. W abstrakcyjnie przetworzonym pejzażu wielkim wyzwaniem jest nieustannie zmieniające się światło, kolor i przestrzeń.

Danuta Poręba jest absolwentką Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem i Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom w pracowni malarstwa. Od wielu lat jest nauczycielem w gorlickiej „czwórce”.

Co roku bierze udział w wystawie gorlickiego środowiska plastycznego organizowanej przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Uczestniczyła w wystawach zbiorowych w Jaśle, Bardejowie, Nowym Sączu. Miała również swoją wystawę indywidualną w Muzeum Regionalnym w Gorlicach.

Wystawę można zobaczyć do stycznia 2022 roku w godzinach pracy muzeum (w środy i soboty w godz. od 9 do 13).


PIĄTEK (19 LISTOPADA), Kasztel w Szymbarku: Wystawa „Zapomniany Artysta Antoni Hybel”

Autorska wystawa dokumentacyjno-fotograficzna Bogdana Klimczyka obejmująca eksponaty ze zbiorów prywatnych i muzealnych.

Wystawa „Zapomniany Artysta Antoni Hybel” to część projektu, który realizowany jest od 2018 roku. Przybliżenie sylwetki tego niedocenionego i zapomnianego artysty jest w pewnym sensie naszym obowiązkiem. Głównym celem tej wystawy jest przedstawienie Antoniego Hybla przez pryzmat całej historii jego życia – podkreśla Bogdan Klimczyk.

Przygotowanie tej wystawy nie było łatwe, wymagało czasu, wytrwałości i ciężkiej pracy. Wszystkim, którzy zaoferowali pomoc i swoją pracę oraz osobistym zaangażowaniem przyczynili się do realizacji tej wystawy – serdecznie dziękuję. Bez wsparcia i pomocy wielu osób tej wystawy po prostu by nie było.


Wystawę można zwiedzać do 15 grudnia w godzinach pracy szymbarskiego kasztelu (od poniedziałku do soboty w godz. 9-16, niedziela – nieczynne).


PIĄTEK (19 LISTOPADA), Kasztel w Szymbarku: Wystawa „Cmentarze Ziemi Gorlickiej”

Na wystawie zobaczyć można fotografie ze zbiorów Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów wykonane przez jego pracowników.

Wystawa eksponowana będzie we foyer kasztelu do 15 grudnia. Można ją obejrzeć w godzinach pracy szymbarskiego kasztelu (od poniedziałku do soboty w godz. 9-16, niedziela – nieczynne).


SOBOTA (20 LISTOPADA), godz. 15, kawiarnia Kolorowe Jarmarki w Gorlicach: Spotkanie z aromateraiapią

Spotkanie z aromaterapią, podczas którego dowiesz się jak wspierać swoje zdrowie przy pomocy naturalnych olejków eterycznych. Aby wziąć udział należy się zapisać.


PONIEDZIAŁEK (22 LISTOPADA), Pawilon Historii Miasta Gorlice: Wystawa fotograficzna „Dojrzałe smaki życia”

Wacław Bugno przygotował profesjonalną sesję fotograficzną 24 seniorów w czasie wykonywania ich ulubionej aktywności. Powstałe zdjęcia oddają głębię pasji, zainteresowań oraz bagaż doświadczeń życiowych poszczególnych osób.

Wystawa fotograficzna „Dojrzałe smaki życia” jest częścią projektu „Gorliccy seniorzy przeciw skutkom pandemii”.

Zdjęcia można obejrzeć do 3 grudnia w godzinach pracy Pawilonu Historii Miasta Gorlice (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, sobota i niedziela – nieczynne).


PONIEDZIAŁEK (22 LISTOPADA), godz. 18, Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach: Wernisaż wystawy „Prasa Powiatu Gorlickiego ze zbioru Leszka Wojtasiewicza”

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 26 tytułów prasy, których redakcja i administracja mieściła się na Ziemi Gorlickiej. Te najstarsze z nich pochodzą z lat 80-tych XIX wieku, natomiast inne wydawane są współcześnie.

Najstarszym prezentowanym tytułem będzie „Górnik” ukazujący się w Gorlicach w latach 1882-1886. Czasopismo to powstało z inicjatywy m.in. Ignacego Łukasiewicza i było pierwszym tego typu na świecie wydawnictwem poświęconym sprawom górnictwa naftowego. Wyeksponowane zostaną cztery oryginalne roczniki stanowiące najcenniejsze egzemplarze z kolekcji autora wystawy.

Właściciel zbioru prasy – gorliczanin Leszek Wojtasiewicz jest kolekcjonerem i pasjonatem historii Ziemi Gorlickiej. W gorlickim muzeum zorganizował już pięć wystaw czasowych dotyczących tematów pocztówek z naszego regionu.

Wystawę można obejrzeć do 14 stycznia 2022 roku w godzinach pracy muzeum (od wtorku do piątku w godz. 9-16, sobota, niedziela, poniedziałek – nieczynne).


CZWARTEK (25 LISTOPADA), godz. 19, Dark Pub w Gorlicach: Stand-up – Sebastian Rejent „VOILÀ”

W Ameryce mądre komediowe głowy twierdzą, że potrzeba 10 lat na zostanie dobrym komikiem. U Sebastiana Rejenta na scenicznym zegarze wybiło 11 lat. Te same głowy mówią też, że pierwszy special stand-upowy można nagrać po dekadzie występowania. W Polsce nikt tym się nie przejmuje... Oprócz jednej osoby.

Sebastian Rejent wyrusza w Trasę ze swoim pierwszym solowym materiałem. „Voila”.. Dlaczego Voila? Bo ile można czekać.

Oto on! Powitajcie go gromkimi brawami... A nie, czekajcie, najpierw musicie kupić bilety. To kupcie bilety, a następnie powitajcie go gromkimi brawami!

Na scenie wystąpi również Paulina Potocka i Łukasz Kozłowski – gospodarze tego wieczoru!

Wydarzenie wyłącznie dla dorosłych!


PIĄTEK (26 LISTOPADA), godz. 12, Biblioteka Biecz: spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem: Przyjdzie Mordor i nas zje... Strategia pisania o przeszłości

Rozmowa z Ziemowitem Szczerkiem będzie spotkaniem wokół tematyki historycznej obecnej w polskiej literaturze najnowszej.

Pisarz pochodzi z Radomia. Jego twórczość pisarsko-dziennikarska sytuuje go w obszarach eseju, reportażu, a także literatury pięknej. W beletrystyce łączy gatunki, sięgając po rejestry kryminału, noir, historii alternatywnej.

Cham z kulą w głowie, jego ostatnia narracja, opowiada alternatywną historię Polski. Nie jest to żaden akademicki wywód, lecz historia ubrana w formę wartkiej powieści. Dzieje się współcześnie, ale wedle reguł naszej ponadczasowej, narodowej megalomanii. Co to oznacza? Autor na pewno odpowie.

Szczerek pokazuje jak można tworzyć bardzo atrakcyjne narracje, sięgając po wątki historyczne i twórczo je przetwarzając. To taki polski literacki Quentin Tarantino.

Po spotkaniu nastąpi także rozstrzygnięcie konkursów na „Portret sarmaty w twórczości Wacława Potockiego” oraz na „Najlepszą inicjatywę społeczną”.


PIĄTEK (26 LISTOPADA), godz. 19, Gorlickie Centrum Kultury: Koncert grupy Dorośli

Grupa składa się z pięciu artystów i powstała w 2018 roku. Dorośli zaprezentują akustyczny, piosenkowy projekt z polskimi tekstami, wpisujący się nurt slow-life, alt-country, new-folk.

 

Więcej o zespole dowiecie się z naszego podcastu >>> Oto Dorośli. Ich płyta to sztos! Miesiąc po premierze miała niemal sto tysięcy odsłuchań

Barbara Ćmiech

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe